AcasăActualitateELIZA! ELIZA! - România a învins Rusia și a făcut un pas...

ELIZA! ELIZA! – România a învins Rusia și a făcut un pas uriaș pentru calificare la Europene

ELIZA! ELIZA! România a câștigat cu mari emoții returul cu Rusia din preliminariile Campionatului European de handbal feminin. Încurajate frentic de cei 8.000 de spectatori prezenți în Sala Polivalentă din Cluj, fetele noastre s-au impus cu 27-26 și au făcut un pas important spre turneul care va fi găzduit de Franța între 29 noiembrie și 16 decembrie.

Tricolorele şi-au luat astfel şi revanşa după înfrângerea de miercuri suferită la Togliatti, scor 25-30,  în fața campioanei olimpice en-titre.

Eliza Buceschi a fost eroina partidei. Cu golurile ei, România a reuşit să revină pe tabela de marcaj. Tot Eliza a agăţat în ultimele secunde o minge în apărare, pe care ar fi putut scrie golul egalării pentru Rusia

Înaintea acestei partide, clasamentul era condus de România 4 puncte, urmată de Rusia 4, Austria 4 şi Portugalia 0 puncte. În primele două partide din grupa a 4-a, tricolorele au învins Austria, cu 36-25, şi Portugalia, cu 32-16.

Echipa pregătită de Martin Ambros a început bine partida și după primele 30 de minute avea un avans de 3 goluri, 15-12. Repriza secundă a fost însă una de coșmar pentru naționala României, care după un prim gol, nu a reușit să marcheze timp de 10 minute, iar Rusia a trecut la conducere.

În a doua repriză a ieșit în evidență băimăreanca Eliza Buceschi, care a reușit un joc fantastic, fiind de departe cea mai bună jucătoare a României. În minutul 44 Eliza a scos un 7 metri pe care tot ea la transformat. Eliza reduce din diferenţă, 18-19, la atacul imediat următor, obţinând şi o eliminare de două minuite în tabăra adversă. Două minute mai târziu, coordonatorul de joc obţine o nouă aruncare de la 7 metri, pe care o transformă cu siguranţă.

Tot Eliza marchează al patrulea gol consecutiv pentru echipă şi restabileşte egalitatea, 20-20 (min. 48). În min. 53 , Eliza înscrie un gol de excepţie și România revine în avantaj după câteva minute grele, 24-23. În ultimele secunde de joc, Laura Chiper ratează incredibil de pe semicerc, rusoaicele pornesc pe contraatac, apărarea este însă atentă şi Eliza recuperează mingea.

Pentru România au marcat Buceschi 6 goluri, Dragut 4, Neagu 4, Chiper 4, Pintea 3, Băcăoanu 2, Oltean 1, Udriştoiu 1, Florica 1.

Clasamentul înaintea ultimelor două etape arată astfel:

După meciul cu Rusia, fetele lui Martin Ambros vor întâlni Austria (31 mai) şi Portugalia (3 iunie).

Primele două clasate din cele şapte grupe preliminare şi o echipă de pe locul 3 cu cea mai bună linie de clasament se vor califica la Campionatului European. Turneul final se va disputa în Franţa, între 29 noiembrie și 16 decembrie 2018.