AcasăEvenimentSportDUPA 18 ANI ! – Atletico Madrid este campioana Spaniei

DUPA 18 ANI ! – Atletico Madrid este campioana Spaniei

Atletico Madrid este noua campioana a Spaniei dupa remiza obtinuta pe terenul echipei FC Barcelona, scor 1-1, in ultima etapa a La Liga. In cautarea primului titlu dupa o pauza de 18 ani, Atletico Madrid a fost lovita de un ghinion teribil in startul confruntarii de pe Camp Nou. Trupa lui Diego Simeone a ramas fara doi dintre cei mai importanti jucatori, dupa ce Diego Costa (min.15) si Arda Turan (min.22) au fost nevoiti sa paraseasca terenul, in lacrimi, din cauza unor accidentari.
Chiar si asa, Barcelona nu reusea sa-si revina, insa a fost salvata de e executie individuala de toata frumusetea.
Chilianul Alexis Sanchez a deschis scorul in minutul 34 cu un sut superb din unghi, care a catapultat mingea in vinclu si a dat drumu la fiesta in tribune.

Barcelona s-a relaxat dupa marcarea golului, a reinitiat jocul de tiki-taka, iar acest lucru i-a costat pe baietii lui Tata Martino. Atletico a revenit mult mai darza de la vestiare, Villa a lovit bara in minutul 47, pentru ca un minut mai tarziu jucatorii lui Simeone sa reuseasca egalarea.

Fazele fixe au fost si de aceasta data letale pentru Barcelona, iar Godin s-a inaltat superb si a inscris cu o lovitura de cap din opt metri, pe fondul lipsei de marcaj.
Barcelona a fost astfel nevoita sa treaca din nou la atac, numai ca lipsa din inspiratie le-a fost fatala catalanilor, care raman cu 22 de titluri in palmares.

De partea cealalta, Atletico reuseste sa ia primul titlu dupa o pauza de 18 ani, ultimul in 1996, cand Diego Simeone era inca jucator. Fanii catalani s-au ridicat in picioare si au aplaudat la scena deschisa succesul lui Atletico.