AcasăEvenimentSportDOUĂ EȘECURI ÎNTR-O SINGURĂ ZI - Minaur a fost invinsă de finalista...

DOUĂ EȘECURI ÎNTR-O SINGURĂ ZI – Minaur a fost invinsă de finalista Champions League, dar și de Fuchse Berlin

• HCM Minaur a pierdut în meciul de deschidere de la Sparkassen Cup, scor 36-29, împotriva finalistei EHF Velux Champions League din sezonul trecut, MKB Veszprem, după ce în prima repriză s-a luptat de la egal la egal cu formația maghiară, repriză pe care a încheiat-o la conducere, scor 14-15.

HCM Minaur a jucat bine în prima repriză, conducând în marea sa majoritate la un gol, echipa din Veszprem fiind nevoită să alerge după egalare. Cel mai mare avantaj pe care l-a avut HCM Minaur în primul act a fost de două goluri, diferență înregistrată de trei ori, în minutele 16 (scor 8-10), 18 (9-11), respectiv 23 (10-12). La pauză, HCM Minaur a intrat la cabine cu un avantaj minim, de un gol, scor 14-15

MKB Veszprem a început mai bine repriza secundă și a intrat în avantaj, după ce a marcat trei goluri consecutive (scor 17-15). După ce a început în forță partea a doua a meciului, echipa maghiară s-a distanțat pe tabelă, iar în minutul 45 a condus la o diferență de 6 goluri, scor 26-20. La final, finalista EHF Velux Champions League s-a impus cu scorul de 36-29.

Principalii marcatori ai echipei băimărene au fost Aflitulin 8 goluri, Ivancsik 6, Ghiţă 6.

Eșec și cu nemții de la Fuchse Berlin

Campioana României la handbal masculin, Minaur Baia Mare, a fost învinsă, sâmbătă, de formaţia germană Fuchse Berlin, cu scorul de 28-29 (13-15), în cea de-a doua partidă de la Sparkassen Cup din Germania.

Principalii marcatori de la Minaur au fost Ghiţă 8 goluri, Aflitulin 7 şi Sadoveac 6.

În grupa B a turneului joacă echipele THW Kiel, RK Zagreb şi Frisch auf Goppingen. Duminică vor avea loc meciul pentru locurile 5-6, între Minaur şi echipa din grupa B care se va clasa pe locul 3, plus finalele turneului.