AcasăEvenimentSportDinamo s-a împiedicat de puștii lui Hagi, la capătul unui meci frumos...

Dinamo s-a împiedicat de puștii lui Hagi, la capătul unui meci frumos și spectaculos

Viitorul Constanta si Dinamo au terminat la egalitate, scor 1-1, intr-un meci din etapa a 16-a din Liga 1. Dupa umilinta din meciul cu Steaua, pierdut cu 0-4, pustii lui Hagi au intrat extrem de determinati pe teren.
Chiar si asa, Dinamo a ratat primele ocazii din prima repriza, prin Ionel Danciulescu, cel care a avut doua ratari de zile mari.

Viitorul putea intra in avantaj la pauza, insa Nicolae Dica a ratat o lovitura de la 11 metri in minutul 39, trimitand in bara laterala.
Dupa pauza, Dinamo a inceput sa puna stapanire pe joc, dar contrar evenimentelor de pe teren Viitorul a reusit sa deschida scorul.
Romario Benzar a prins sutul vietii in minutu 71, de la peste 30 de metri, iar Balgradean nu a avut nicio sansa.

Euforia gazdelor a durat insa doar sapte minute intrucat Dinamo a egalat prin Issa Ba, care a trimis in plasa centrarea lui Cosmin Matei.
Acesta a fost si ultimul gol al partidei, scor echitabil dupa cele intamplate pe teren.

Dupa acest rezultat, Dinamo ocupa locul 7 in Liga 1, cu 23 de puncte, in timp ce Viitorul este pe 11, cu 19 puncte.
Etapa urmatoare, Dinamo va primi vizita Otelului, in timp ce Viitorul va juca in deplasare cu CS Severin.

Debutul pe banca lui Dinamo l-a derutat serios pe Dorinel Munteanu, care a crezut că a jucat împotriva celor de la Farul Constanţa.

„Rezultatul ne dezavantajează, ţinând cont că în prima repriză putea să fie lejer 3-0 pentru noi. Sigur, Farul a ratat un penalty, iar apoi a marcat la singurul şut pe poartă. Am fost sigur că vom avea un meci dificil pentru că Farul… aaa.. Viitorul are o echipă tânără. Am fost totuşi mulţumit de atitudinea jucătorilor. Pot să construiesc la Dinamo şi să îndrept lucrurile”, a spus Dorinel Munteanu la Digi Sport.
„Un punct nu este suficient pentru Dinamo, dar este un început”, a mai spus Dorinel.

Viitorul Constanţa: Vâtcă – Bălaşa, Larie, Bejan, Toşca – Al. Lazăr (Herea ’88), Benzar – Iancu (Albu ’61), N. Dică (Cârstocea ’82), Chiţu – Alibec. Antrenor: Cătălin Anghel.

Dinamo: Bălgrădean – L. Rus, Nica, Scutaru, Pulhac – C. Matei, Boubacar, C. Munteanu (Axente ’90+1), Curtean (Issa Ba ’59) – Dănciulescu (Ţucudean ’59), Alexe. Antrenor: Dorinel Munteanu

Cartonaşe galbene: Benzar ’82, Albu ’90+3 / Nica ’17
Arbitri: Marcel Bîrsan (central) – Ovidiu Artene, Marius Nicoară (asistenţi) – Iulian Dima (rezervă)
Observatori: Alexandru Popescu, Laszlo Sajtos.

Din lotul dinamovist pentru acest nu au făcut parte Luchin, Grigore, Koulibaly, Alvarez şi Strătilă. Paul Koulibaly, convocat la naţionala din Burkina Faso pentru un meci amical, se află Ouagadougou pentru formalităţi privind autorizaţia de muncă.
Tehnicianul Dorinel Munteanu a semnat, miercuri, un contract pe doi ani şi jumătate cu FC Dinamo, după ce fostul antrenor, italianul Dario Bonetti, şi-a reziliat contractul cu gruparea din Şoseaua Ştefan cel Mare.
La meci au asistat aproximativ 3.000 de spectatori, între care şi 500 de fani dinamovişti.