AcasăEvenimentSportDinamo câștigă la Chiajna și revine pe locul doi, la egalitate cu...

Dinamo câștigă la Chiajna și revine pe locul doi, la egalitate cu Steaua. Rezultatele etapei și clasamentul

Dinamo a trecut mai ușor decât se aștepta de ”hopul” numit Concordia, chiar la Chiajna: 3-1 (1-0). Autor a două goluri, Alexe a dedicat reușitele sale tatălui său, decedat în urmă cu puțin timp. Succesul readuce pe Dinamo pe locul 2, la 3 puncte de liderul CFR Cluj, și la egalitate cu Steaua.
Golurile învingătorilor au fost înscrise de Alexe, în minutele (min. 32 şi 55 din penalty) şi Petrovici (min. 90+2, autogol). Pentru Concordia a marcat Ilie Iordache, în minutul 90.
La prima reușită Alexa a reluat din şase metri balonul centrat de Pulhac de pe partea stângă, iar mai apoi a transformat un penalty acordat de centralul Marius Avram pentru un fault în careu al lui Petrovici asupra atacantului dinamovist.
Concordia a redus diferența în minutul 90, când Dos Santos i-a centrat lui Ilie Iordache, în stânga, iar acesta înscris cu un şut de la 10 metri.
Gazdele au fost surprinse de o cursă a lui Țucudan, la centrarea dinamovistului, de pe stânga, Petrovici trimiţând mingea în propria poartă.

Rezultatele etapei:
Ceahlăul Piatra Neamţ – FC Braşov 1-0, a marcat Golubovici ’52
Petrolul Ploieşti – CFR Cluj 1-1, Hamza ’37 (penalti) / Ronny ’70
Sportul Studenţesc – Astra Ploieşti 0-4, Fatai ’45, Oprsal ’66, Spadacio ’70, Wiliam ’78.
Pandurii Târgu Jiu – FCM Târgu Mureş 2-0, Lemnaru ’21, Ibeh ’59
Oţelul Galaţi – Steaua 1-2, Didi ’34 / Tatu ’49, M.Costea ’67
FC Vaslui – CS Mioveni 3-0, Wesley ’18 (penalti), ’80, R. Costin
Rapid – Voinţa Sibiu 3-0, Surdu ‘6, Herea ’60 (penalti), Deac ’69
Universitatea Cluj – Gaz Metan Mediaş 3-0, Boştină ’16, Grozav ’41, Drăghici ’89
Concordia Chiajna – Dinamo Bucureşti 1-3, I. Iordache ’90 / Alexe ’32, ’55 (penalti), Petrovici ’90+2 (autogol)