AcasăEvenimentSportDE POVESTIT NEPOȚILOR - Condusă cu 5-1 în setul doi, după ce...

DE POVESTIT NEPOȚILOR – Condusă cu 5-1 în setul doi, după ce l-a pierdut pe primul, Halep a câștigat meciul cu Svitolina!

DE POVESTIT NEPOȚILOR Simona Halep (cap de serie 3) s-a calificat pentru a doua oară în carieră în semifinalele de la Roland Garros, iar această prezență în penultimul act a venit după o victorie uriașă, 3-6, 7-6, 6-0.

Simona a fost condusă cu 5-1 în setul secund, dar a câștigat cinci game-uri consecutive. Mai mult, la 6-5, jucătoarea de 25 de ani a avut șansa să închidă setul, ratând patru mingi de set, trei dintre ele fiind consecutive.

060717511776827968

În tie-break, Halep părea că pierde setul printre degete, la 4-2 pentru Svitolina, dar a câștigat apoi 3 puncte consecutive. A venit rândul Elinei să își adjudece două puncte la rând și să ajungă la 6-5, având o minge de meci salvată de româncă, care a egalat situația pe tabelă, impunându-se la 6.

În decisiv, Halep a dovedit că are un plus la capitolul moral, iar Svitolina a greşit tot mai mult, astfel că Simona a făcut game după game, câştigând net, cu 6-0, încheind apoteotic, cu un as.

În cele două ore şi 6 minute de joc, Halep a reuşit 2 aşi, a comis 3 duble greşeli, a avut 26 de mingi direct câştigătoare şi a făcut 27 de erori neforţate. Svitolina a avut un as, 2 duble greşeli, a contabilizat 36 de winners, dar şi 45 de erori neforţate.

060717521776871296

Halep, care a pierdut primul său set la ediţia din acest an a turneului de la Roland Garros, o conduce acum pe Svitolina cu 2-1 la meciurile directe: Halep s-a impus cu 6-1, 6-1 în 2013, la Sofia, iar Svitolina a învins-o recent, în finala turneului de la Roma, cu 4-6, 7-5, 6-1, profitând de accidentarea româncei la gleznă.

Simona Halep, care anul trecut s-a oprit în optimi, şi-a asigurat acum 530.000 euro şi 780 de puncte WTA.

În penultimul act la Roland Garros, Halep o va înfrunta pe numărul trei mondial, Karolina Pliskova (Cehia), pe care o conduce cu 4-1 în meciurile directe. În 2015, Halep câştiga cu 6-4, 7-6 (4) în finală la Dubai, iar apoi se impunea şi în optimi la Indian Wells, cu 6-4, 6-4. Anul trecut, Simona învingea cu 6-4, 7-5 în sferturi la Sydney, după care Pliskova se impunea în Cupa Davis, cu 6-7 (4), 6-4, 6-2, ultimul duel, disputat anul trecut, la Montreal, încheindu-se tot cu victoria româncei, 6-3, 6-3, în optimi. De remarcat că toate meciurile au avut loc pe hard.

Am sperat până la final

060717481776681203

Simona Halep s-a calificat miraculos în semifinalele de la Roland Garros, după ce a salvat o minge de meci și a revenit de la 3-6, 1-5, pentru a se impune în decisiv cu 6-0! Imediat după meci, Simona a recunoscut că a avut și puțin noroc, dar și că nu a încetat nicio secundă să spere.

”Nu știu cum am revenit, a fost greu, a jucat bine și puternic. Am fost un pic norocoasă, mai ales la ultimul punct al actului secund. Sunt fericită că am revenit și că sunt în semifinale la Roland Garros.

Am fost puternică, am câștigat pentru că am sperat până la final. Am avut parte și de sprijinul tribunei. Vă mulțumesc”, a spus Simona, pentru Eurosport.

Halep se va duela în semifinalele de la Roland Garros cu Karolina Pliskova, care a dispus în sferturi de Caroline Garcia cu 7-6, 6-4.

”Mă simt bine, un pic obosită, dar sunt pregătită. Vreau să intru pe teren mâine și să fiu fericită, să câștig și să joc din nou o finală aici”, a adăugat Simona.