AcasăEvenimentSportDE NERECUNOSCUT - Simona Halep a fost spulberată de Osaka în semifinalele...

DE NERECUNOSCUT – Simona Halep a fost spulberată de Osaka în semifinalele de la Indian Wells!

DE NERECUNOSCUT Simona Halep (România, 1 WTA) a suferit sâmbătă dimineaţă una dintre cele mai dure înfrângeri ale carierei: 3-6, 0-6 cu Naomi Osaka (Japonia, 44 WTA), în semifinale la Indian Wells. Japoneza care a distrus-o pe Simona se va întâlni cu Daria Kasatkina (Rusia, favorită 20) în finala turneului Premier Mandatory. Rusoaica a trecut de Venus Williams (SUA, favorită 8) cu 4-6, 6-4, 7-5.

Game, set şi meci pentru Naomi Osaka scor 6-3, 6-0 în faţa liderului WTA Simona Halep, după o oră şi 5 minute! Simona cedează fără drept de apel în semifinale, iar dezamăgitor nu este neapărat scorul incredibil, ci mai degrabă atitudinea constănţencei. Foarte nervoasă, iritată şi grăbită, Halep a lăsat impresia că nu mai vrea să lupte în special în setul secund. De la 3-3, ea a pierdut nu mai puţin de 9 game-uri consecutive, stârnind indignarea multor fani.

Simona a lovit mingea de parcă se afla pe un teren de tenis în Herăstrău, şi nu pe arena centrală de la Indian Wells, a treia ca mărime din lume. Ea nu s-a concentrat absolut deloc, din motive pe care nici măcar antrenorul ei nu le ştie. Asta pentru că, la fel ca în sfertul cu Petra Martic, australianul Cahill s-a confruntat din nou cu o situaţie tensionată creată de Halep.

După un prim set pierdut și condusă cu 3-0 în al doilea, Darren Cahill a coborât din lojă să o încurajeze pe eleva lui. Australianul nu s-a putut înțelege cu jucătoarea de pe primul loc mondial de la care nu a primit niciun răspuns.

Australianul a încercat să-i ofere câteva soluții, să-i spună cum să joace punctele care urmează pentru a întoarce soarta partidei. Simona Halep nu a putut pune în practică sfaturile primite de la Darren Cahill și a cedat în al doilea set cu 0-6.

”Ce s-a întâmplat? Haide, spune-mi ce s-a întâmplat? Comiți greșeli după greșeli. Nu ești tu, ăsta nu este jocul tău! Dăm restart aici. Ești capabilă să faci asta. O împingi spre spate cât poți de mult. De aici întoarcem totul. Câte un punct pe rând. Ataci la a doua minge. Dacă nu poți nici așa faci ceva diferit”, i-a spus Darren Cahill.

Pe tot parcursul pauzei, Simona Halep a ascultat tot ce a avut de zis antrenorul ei, fără să aibă însă vreo reacție sau să răspundă în vreun fel.

Lumea a fost curioasă la finalul meciului să vadă şi cât de bucuroasă va fi o jucătoare de numai 20 de ani, care se califică în prima sa finală Mandatory, mai ales că adversară era chiar numărul 1 mondial. Japoneza a fost cât se poate calmă. A mers la fileu şi a dat mâna cu Simona, iar gestica arăta respectul purtat româncei. Nici după ce i-a mulţumit arbitrei, la salutul publicului, Naomi nu a fost exuberantă.

O dovadă de mult bun simţ şi mare maturitate pentru o sportivă de numai 20 de ani. O jucătoare care până acum nu a reuşit să dispute decât o finală WTA, la Tokio, în 2016, pe care a pierdut-o în faţa Carolinei Wozniacki. Probabil că foarte puţine jucătoare şi-ar fi putut păstra cumpătul.

„Am încercat să-mi pun în aplicare planul de joc şi dacă am învins cu acest scor înseamnă că am făcut ceea ce mi-am propus. Am vrut să pun multe mingi în joc, să nu mai fac greşelile de la Australian Open. Şi cred că am redus foarte mult numărul lor”, a declarat la finalul meciului învingătoarea pratidei Halep-Osaka.

Întrebată cum va sărbători prima sa calificare într-o finală de Mandatory, Osaka a surprins: „Mă voi antrena, nu voi face nimic altceva”, a spus Naomi.