AcasăEvenimentSportDan Petrescu pierde acasă în fața bogaților Rusiei!

Dan Petrescu pierde acasă în fața bogaților Rusiei!

Dinamo Moscova nu a mai reuşit surpriza contra liderului din Rusia, Anji Mahachkala, şi a pierdut duelul cu formaţia lui Samuel Eto’o, scor 0-2, deşi s-a aflat în superioritate numerică timp de o repriză.
La o săptămână distanţă de la derby-ul local câştigat în faţa celor de CSKA Moscova, trupa lui Dan Petrescu a avut parte de un nou şoc pe stadionul Khimki contra unei formaţii cu cinci victorii consecutive.

Echilibrul partidei s-a rupt rapid după un început energic al elevilor lui Petrescu.

Kokorin, atacant rus urmărit din tribuna oficială de selecţionerul Fabio Capello, a pătruns în minutul 9 spre poarta adversă şi a fost oprit prin fault de Joao Carlos. Apărătorul brazilian a primit cartonaşul roşu direct, iar gazdele au fost recompensate cu lovitură liberă din marginea careului.

Jantcher, prima achiziţie a lui Petrescu la Moscova, a şutat puţin peste poartă şi astfel gazdele bifau prima ocazie.

Dribling de senzaţie reuşit de Kokorin în minutul 14 şi atacantul lui Dynamo Moscova rămânea singur cu portarul advers, însă nu l-a putut învinge pe Gabulov într-o situaţie de unu contra unu.

Anji a replicat târziu şi a avut prima ocazie abia în minutul 16, când Shunin a fost la post şi a reţinut un şut din unghi.

S-a jucat în continuare pe contre şi Jantcher l-a testat un minut mai târziu pe Gabulov cu un şut din afara careului.

Dynamo a continuat să conducă jocul şi maghiarul Dszuszak a ieşit la rampă în minutul 23 cu un şut din afara careului. Gabulov nu a putut fi depăşit şi scorul a rămas nemodificat.

După două minute acelaşi Dszuszak, jucător adus de Dynamo Moscova chiar de la Anji pentru 19 milioane de euro, a şutat în forţă şi Gabulov respingea în corner.

Anji s-a apropiat cel mai mult de gol în minutul 28, când marocanul Boussoufa a trimis puţin peste poartă din lovitură liberă.

A urmat parada lui Shunin din minutul 33, când acesta a respins în corner şutul lui Boussufa din lovitură liberă.

Echilibrul numeric a fost restabilit la şase minute de la reluarea jocului după ce Schildenfeld a primit roşu direct pentru un henţ la pasa lui Diarra pentru Eto o.

Dynamo Moscova a căzut fizic în partea secundă şi Anji a pus stăpânire pe joc. Acţiunile ofensive s-au înmulţit la poarta gazdelor şi Shunin a devenit jucătorul esenţial pentru echipa lui Dan Petrescu.

Dominarea lui Anji s-a concretizat pe tabela de marcaj în minutul 75. Zhirkov, fostul echipier al lui Cheslea, a primit o pasă în careu de la noul intrat Gonzalez şi l-a învins pe Shunin cu un stâng bine plasat.

Samuel Eto’o a majorat avantajul formaţiei din Daghestan la capătul unui contraatac pornit de la rezerva Gonzalez. Jucătorul marocan introdus de Guus Hiddink în partea secundă i-a pasa pe culoar lui Eto o şi camerunezul lui Anji a finalizat din alergare cu exteriorul. A fost al 7-lea gol al sezonului pentru fostul echipier de la Barcelona şi Inter Milano.
Dinamo Moscova rămâne după această a opta înfrangere în 11 etape în subsolul clasamentului pe loc retrogradabil. Anji rămâne la conducerea clasamentului cu 26 de puncte dintr-un total posibil de 33.