AcasăEvenimentSportDacă mai erau vreo trei minute... Dinamo redevine lider în Liga I....

Dacă mai erau vreo trei minute… Dinamo redevine lider în Liga I. Rezultate, clasamentul, programul de azi

Echipa Dinamo Bucureşti a învins, duminică, cu scorul de 3-2 (0-0), formaţia Ceahlăul Piatra Neamţ, într-un meci din etapa a XXVII-a a Ligii I şi a revenit pe primul loc în clasament, devansând-o pe CFR Cluj la golaveraj.
Golurile învingătorilor au fost marcate de Alexe ’50, ’53 (FOTO) şi Dănciulescu ’62, în timp ce pentru oaspeţi au înscris Bădescu ’90 şi Golubovici ’90+3.
1-0: Curtean a executat un corner de pe partea stângă şi Alexe a reluat cu capul balonul în plasă de la 4 metri.
2-0: Alexe a şutat plasat de 23 de metri şi l-a învins pe Jovici.
3-0: Marius Niculae a centrat din partea stângă şi Dănciulescu, nemarcat, a înscris cu capul de la 10 metri.

În minutul 79, Moţi a primit al doilea cartonaş galben pentru un fault din spate la mijlocul terenului şi a fost eliminat.
3-1: Bădescu a fost lansat în adâncime şi a înscris cu un şut plasat pe lângă Bălgrădean.
3-2: Muscalu a centrat din partea stângă şi Golubovici a înscris cu o lovitură de cap de la 7 metri.
Dinamo Bucureşti: Bălgrădean – Luchin, D. Grigore (Strătilă ’70), Moţi, Scarlatache – L. Rus, D. Kone – Curtean (Platini ’76), Dănciulescu (Tameş ’65), Alexe – M. Niculae. Antrenor: Dario Bonetti.
Ceahlăul Piatra Neamţ: Jovici – Dumitraş, Ichim (Onciu ’81), Cazan, Ţepeş – Achim, Monroy – Muscalu, Golubovici, Stana (Bădescu ’57) – Constantinescu (M. Popa ’90+2). Antrenor: Constantin Enache.
Cartonaşe galbene: Luchin ‘3, Moţi ’48, ’79, M. Niculae ’57 / Muscalu ’42, Cazan ’53.
Cartonaş roşu: Moţi ’79.
Arbitri: Alexandru Tudor (central) – Aurel Oniţa, Florin Păunescu (asistenţi) – Cristina Dorcioman (rezervă).
Observatori: Alexandru Popescu, Dan Lăzărescu.
La partida din Şoseaua Ştefan cel Mare au asistat aproximativ 4.000 de spectatori, dintre care 100 de fani ai Ceahlăului.
La începutul meciului s-a ţinut un moment de reculegere în memoria fostului atacant dinamovist Florea Dumitrache, decedat în urmă cu cinci ani. În pauza meciului, imagini cu Dumitrache au rulat pe tabela de marcaj.

Rezultate înregistrate în partidele disputate, vineri, sâmbătă şi duminică, în etapa a XXVII-a a Ligii I, programul celorlalte meciuri şi clasamentul competiţiei

Astra Ploieşti – Oţelul Galaţi 3-1, au marcat: Fatai ’42 (penalti), ’80, Spadacio ’78 / Didi ’64
Steaua Bucureşti – FC Vaslui 0-1, Wesley ’59
CS Mioveni – Rapid Bucureşti 1-2, Năstăsie ’28 / Herea ‘3, Deac ’63
Voinţa Sibiu – Petrolul Ploieşti 1-1, Zăgrean ‘6 / Hamza ’20
CFR Cluj – Concordia Chiajna 2-4, Vranjes ’15, Ronny ’49 / Iordache ‘7, Krumov ’32, Rocha ’38, Dos Santos ’43
Dinamo Bucureşti – Ceahlăul Piatra Neamţ 3-2, Alexe ’50, ’53, Dănciulescu ’62 / Bădescu ’90, Golubovici ’90+3