AcasăEvenimentSportCUPA ROMÂNIEI - Minaur merge în finală după o așteptare de 16...

CUPA ROMÂNIEI – Minaur merge în finală după o așteptare de 16 ani!

16 ani de așteptare au luat sfârșit astăzi, după ce, în fața unui public fantastic, Minaur Baia Mare a învins HCM Constanța și s-a calificat din nou în finala Cupei României, scor 25-24.

A fost un meci dramatic, în care băimărenii au revenit în ultimele trei minute, de la 21-24. A fost însă un meci de luptă, în care ambele echipe au ratat mult și au făcut destule greșeli.

Minaur a controlat prima repriză, fiind echipa mai bună și intrând la cabine cu un avantaj de două goluri, 13-11, după ce constănțenii au irosit multe situații favorabile de gol, inclusiv două aruncări de la șapte metri.

La reluare, HCM a egalat rapid, 13-13, și s-a mers cap la cap până la finalul partidei. Cutura a adus campioana pentru prima oară în avantaj în minutul 53, iar Buricea și Humet au desprins Constanța la 22-19 și zarurile păreau aruncate. Din minutul 56 însă Minaur a renăscut, după ce Buricea a înscris din nou și a refăcut diferența de trei goluri, 21-24. Băimărenii, încurajați de o sală plină, au întors soarta partidei, impunându-se cu 25-24 după ce Stegavik a marcat golul victoriei cu câteva secunde înainte de final. În urma acestui rezultat, Minaur revine în finala Cupei după 16 ani și oprește Constanța din drumul ei către al cincilea trofeu consecutiv.

HCM Minaur Baia Mare-HCM Constanța 25-24 (13-11)

HCM Minaur: Tatai (portar), Bera 7 goluri, Fotache 5, Stegavik 4, Pribanic 3, Eklemovic 3, Malmagro 1, Mihai 1, Milas 1, Grasu, Bușecan, Marta, Chavez
HCM Constanța: Stănescu, Popescu (portari), Humet 8 goluri, Rakcevic 4 (1 din 7m), Cutura 4, Toma 3, Buricea 3, Vujadinovic 2, Gal, Adzic, Subțirică, Cristescu, Baican