AcasăEvenimentSportCupa României, faza I (retur): Știința Explorări - Unirea Dej 2-3. Băimărenii...

Cupa României, faza I (retur): Știința Explorări – Unirea Dej 2-3. Băimărenii au ratat calificarea în sferturi

Știința Explorări Baia Mare a pierdut şi a doua partida disputata impotriva celor de la Unirea Dej, scor 2-3, astfel căa au ratat calificarea in semifinalele Cupei Romaniei. Voleibalistii de la Explorari au pierdut primele doua seturi, le-au castigat pe urmatoarele 2, dar in setul decisiv au pierdut fara drept dfe apel.

Explorări: Răileanu, Klanac, Graham, Socaciu, Bălhăceanu, Suson, Olar (libero). Au mai jucat: Nagy, Neamț, Râpeanu, Balog (libero). Antrenori: Marius Botea și Sorin Pop

Unirea: Dascălu, Ilic, Miroslavjevic, Coasă, Didorciuc, Dincă, Kantor (libero). Au mai jucat: Gemănariu, Baciu, Fuzeși, Magdaș, Gavriș (libero). Antrenor: Victor Lazăr. Au arbitrat: Daniel Hadade și Marius Lazăr. Ovservator FRV: Gheorghiță Mitrașca (toți din Zalău)

Știința Explorări a ratat calificarea în sferturile de finală ale Cupei României în fața Unirii Dej, după ce a pierdut ambele manșe disputate teren propriu, în faza I a competiției. Potrivit stiintaexplorari.ro, învingători în partida tur cu 3-1, dejenii au tranșat rapid soarta calificării, adjudecându-și clar primele două seturi cu 25-21 și 25-19. Seturile 3 și 4 au fost câștigate fără emoții de gazde, cu 25-20 și 25-17, ambele echipe având în teren mulți jucători de rezervă. În setul 5 antrenorul Victor Lazăr a reintrodus titularii și Unirea s-a impus cu 15-5.

Antrenorii Marius Botea și Sorin Pop au început meciul cu John Klanac în locul lui Shawn Sangrey, care a jucat slab vineri, pe postul de trăgător universal, dar din păcate improvizația nu a dat roade. Ținând cont că Andrei Veber este accidentat și va lipsi o bună bucată de vreme de pe teren, acest post este unul deficitar în acest moment la Explorări. În weekend-ul următor, Știința Explorări va participa la turneul final al Cupei Balcanice.