CUPA REGELUI – Baia Mare a câștigat derby-ul cu Saracens Timișoara

0
295

CUPA REGELUI „El clasico” de România la rugby, Baia Mare – Timișoara, între echipele ce au dominat acest sport în ultimul deceniu, nu a însemnat și un spectacol, ca în partidele precedente.

Loading...

Etapa a III-a din Cupa Regelui a fost jucată mai mult cu prudență de ambele părți. Cu atât mai mult cu cât cele doua echipe se vor mai întâlni și în fazele finale ale competiției. Gazdele s-au impus cu 14-3, după un meci destul de dur și încâlcit.

Prima parte a fost echilibrată și chiar dacă gazdele au avut o posesie mai bună, a fost nevoie de două eliminări temporare (Drenceanu și Pungea), dar și pentru un eseu de penalizare ca maramureșenii să intre în avantaj, chiar în minutul 40. A fost însă la pauză 7-3, deoarece timișorenii au fost cei care au deschis scorul, încă din debut, printr-o penalitate transformată de Calafeteanu.

intalnirea-granzilor

Partea a doua este începută mai bine de bănățeni, care se opresc însă la linia de 5 metri, iar în schimb Fakaosilea Sione reușește un eseu, transformat de Samoa, tot într-un moment în care oaspeții aveau un om mai puțin (eliminare temporară Rose), 14-3. Elevii lui Grainger Heikell au atacat apoi consistent, dar unele greșeli au privat echipa Timișoarei de a reveni în joc.

Astfel, partida se termină cu scorul de 14-3, într-un meci condus în nota obișnuită de Vlad Iordachescu.

Cupa Regelui Ediția 2016 Etapa 3

Arena Zimbrilor Baia Mare

Arbitrii: Vlad Iordăchescu (București), Alexandru Eugen Ionescu (București), Răzvan Vasiliu (București)

Arbitrul nr 4: Dragoș Preda (Bistrița Năsăud)

Observator: Nicolae Frîncu (Baia Mare)

C.S.M.Știința Baia Mare: 15.Luke Samoa, 14.Michael Doneghan, 13.Sione Fakaosilea, 12.John Leiataua, 11.Taniela Maravunawasawasa, 10.George Oprea, 9.Bidzina Shamkaradze-cpt, 1.Constantin Pristăviță, 2.Iuri Natriashvili, 3.Paul Rusu, 4.Dumani Mtya, 5.Marius Dănilă, 6.Cristian Chirică, 7.Johannes Van Heerden, 8.Constantin Ene

Rezerve: 16.Florin Bârdașu, 17.Silviu Suciu, 18.Florin Gorun, 19.Mihai Dico, 20.Alexandru Țiglă, 21.Adrian Apostol, 22.Alexandru Bucur, 23.Andrei Iurea

Antrenori: Eugen Apjok, Vasile Lucaci

Timișoara Saracens: 15.Cătălin Fercu, 14.Tangimana Fonovai, 13.Brian Sefanaia, 12.Umaga Siaki, 11.Gabriel Conache, 10.Jody Rose, 9.Valentin Calafeteanu, 1.Gigi Militaru, 2.Andrei Rădoi, 3.Horațiu Pungea, 4.Valentin Popârlan, 5.Marian Drenceanu, 6.Daniel Ianuș, 7.Vasile Rus, 8.Sandu Burcea-cpt

Rezerve: 16.Marian Căpățînă, 17.Edmund Aholelei, 18.Samuel Mariș, 19.Ionuț Mureșan, 20.Randall Morrison, 21.Marius Simionescu, 22.Tevita Manumua, 23.Daniel Zaharia

Antrenori: Grainger Heikell, Sosene Anesi

Rezultatele etapei

CS Dinamo București – Politehnica Iași 40-13

Universitatea Cluj – Steaua București 3-29

CSM Știința Baia Mare – Timișoara Saracens 14-3

Clasament

1 CSA Steaua Bucuresti 3 3 0 0 94 31 +63 12 2 14
2 Timisoara Saracens 3 2 0 1 124 24 +100 8 2 10
3 CSM Stiinta Baia Mare 2 2 0 0 59 16 +43 8 1 9
4 CS Politehnica Iasi 2 1 0 1 47 61 -14 4 1 5
5 CS Dinamo Bucuresti 3 1 0 2 54 92 -38 4 1 5
6 CSM Olimpia Bucuresti 2 0 0 2 38 72 -34 0 0 0
7 CS Universitatea Cluj 3 0 0 3 23 143 -120 0 0 0

 

Te-ar mai putea interesa

Loading...

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.