AcasăEvenimentSportCUPA REGELUI – Baia Mare a pierdut finala cu Timișoara în ultimul...

CUPA REGELUI – Baia Mare a pierdut finala cu Timișoara în ultimul minut, după un joc dramatic

Timișoara Saracens RCM-UVT a câștigat prima ediție a Cupei Regelui la rugby, după ce a învins-o în finală pe CSM Știința Baia Mare, cu scorul de 24-22 (13-12), sâmbătă seara, pe Stadionul Național Arcul de Triumf din București.

Bănățenii au cucerit trofeul la capătul unui meci echilibrat cu un final incandescent, victoria venind în urma unui dropgol reușit în ultimul minut al finalei de Jody Rose.

Cele două formații au alternat momentele în care s-au aflat șa conducere pe tabela de marcaj, bănățenii având 8-3, după care scorul a devenit 12-8 pentru băimăreni, iar la pauză Saracens avea 13-12. În partea a doua, timișorenii au condus cu 16-12, ”zimbrii” au întors scorul, 16-22, pentru ca victoria să revină echipei de pe Bega, cu 24-22.

Toate punctele Științei au fost reușite de Luke Samoa, dintr-un eseu transformat și cinci lovituri de pedeapsă. Pentru Saracens, Daniel Ianuș a reușit două eseuri, Jody Rose un dropgol, iar Gabriel Conache un eseu și două lovituri de pedeapsă.

În prima parte, campioana din Baia Mare a punctat numai prin loviturile de pedeapsă concretizate de Luke Samoa (patru la număr), în timp ce Timişoara a marcat două eseuri, prin Ianuş şi Conache, acesta din urmă marcând şi o lovitură de pedeapsă.

Repriza seundă a fost dramatică. Bănăţenii au pus primele puncte pe tabelă, prin Conache – lovitură de pedepsă (16-12), dar băimărenii au revenit puternic, printr-o penalitate concretizată de Luke Samoa şi un eseu transformat: 16-22. Mai erau 10 minute, dar soarta meciului era departe de a fi decisă.

Timişorenii au crezut în şansa lor şi au redus mai întâi din diferenţă printr-un mol rulant de margine (21-22), pentru ca la doar câteva minute Jody Rose să reuşească drop-golul care a adus trofeul echipei bănăţene: 24-22.

În finala mică a competiţiei CSM Olimpia Bucureşti a învins pe U Cluj-Napoca, scor 31-13 (9-10), la finele unui meci dominat de formaţia bucureşteană, în special pe înaintare. Cel mai bun jucător al CSM-ului a fost tonganul Siale Fahiua, marcator a 17 puncte (2 eseuri, o lovitură de pedeapsă şi 2 transformări).

”Ne bucurăm pentru acest loc trei, dar nu pot să nu mă gândesc la faptul că puteam juca finala”, a declarat la final căpitanul CSM-ului, Adrian Ion. În semifinale, CSM Olimpia a pierdut în prelungiri cu CSM Ştiinţa Baia Mare, scor 27-31.