AcasăEvenimentSportCUPA MONDIALĂ – O primă semifinală de vis: Noua Zeelandă – Africa...

CUPA MONDIALĂ – O primă semifinală de vis: Noua Zeelandă – Africa de Sud

Africa de Sud a învins Țara Galilor cu scorul de 23-19 (12-13), sâmbătă, pe Twickenham, în primul sfert de finală al Cupei Mondiale de rugby 2015, în fața a 79.856 de spectatori și s-a calificat în semifinalele competiției.

Țara Galilor, care nu a putut folosi mai mulți oameni de bază, accidentați, a condus mare parte a meciului, dar nu a putut reveni după ce Fourie du Preez a înscris în minutul 75 singurul eseu al sud-africanilor.

Celelalte puncte ale învingătorilor s-au datorat lui Handre Pollard, în urma a cinci lovituri de pedeapsă (9, 13, 17, 21, 62) și a unui drop (52).

Galezii au izbutit și ei un singur eseu, prin Gareth Davies (18), transformat de Dan Biggar. Același Biggar a mai punctat după trei lovituri de pedeapsă (15, 47, 64) și un drop (40).

În primul său meci din faza grupelor, Africa de Sud a fost învinsă de Japonia (32-34), în cea mai mare surpriză din istoria competiției.

Țara Galilor a atins semifinalele Cupei Mondiale 2011, când a cedat în fața Franței. Africa de Sud au câștigat trofeul în 1995 și 2007.

Noua Zeelandă a umilit Franța!

Reprezentativa Noii Zeelande a surclasat formația Franței cu scorul de 62-13 (29-13), sâmbătă seara, pe Millennium Stadium din Cardiff, în sferturile de finală ale Cupei Mondiale de rugby 2015. Deținătoarea trofeului a reușit nu mai puțin de nouă eseuri într-o reeditare a finalei ediției trecute a Cupei Mondiale (doar 8-7 pentru All Blacks).

Franța va fi în afara careului ași la Cupa Mondială în premieră după 1991. Selecționerul francez Philippe Saint-André a fost huiduit la Cardiff de suporterii Cocoșilor galici, la această umilire istorică, după cum relatează AFP.

Noua Zeelandă a reușit cel mai mare scor din istorie în sferturile de finală ale Cupei Mondiale, după cel mai bun joc al său la actuala ediție, condusă de Julian Savea, care a marcat trei eseuri. Nicio echipă nu încasase până acum mai mult de 48 de puncte în sferturile de finală ale Cupei Mondiale, iar diferența maximă a fost de 28 de puncte.

În plus, o singură formație a încasat mai multe puncte într-un meci la Cupa Mondială din acest an, echipa SUA, în fața Africii de Sud (0-64).

Africa de Sud a dispus de Țara Galilor cu 23-19, în primul sfert de finală, iar semifinala cu All Blacks va avea loc pe 24 octombrie, pe Twickenham.

Pentru Noua Zeelandă au reușit eseuri Brodie Retallick (11), Nehe Milner-Skudder (23), Julian Savea (29, 38, 59), Jerome Kaino (50), Kieran Read (64), Tawera Kerr-Barlow (68, 71), șapte fiind transformate de Dan Carter (12, 25, 31, 60, 66, 68, 72), care a marcat și dintr-o lovitură de penalitate (7).

Singura încercare a francezilor a fost opera lui Louis Picamoles (36), fiind transformată de Morgan Parra (37). Scott Spedding (9) și Morgan Parra (15) au marcat din lovituri de pedeapsă.