AcasăEvenimentSportCUPA MONDIALĂ - Japonia produce surpriza învingând Africa de Sud!

CUPA MONDIALĂ – Japonia produce surpriza învingând Africa de Sud!

Selecționata de rugby a Japoniei a înregistrat un succes istoric în fața Africii de Sud, dublă campioană mondială, de care a dispus cu scorul de 34-32 (10-12), în primul meci din cadrul Grupei B a Cupei Mondiale 2015, disputat sâmbătă la Brighton (Anglia).

Naționala niponă, pregătită de australianul Eddie Jones, a obținut cu această ocazie prima sa victorie la un turneu final mondial, după cea înregistrată în 1991 în fața reprezentativei Zimbabwe.

Acest succes va oferi, cu siguranță, un impuls considerabil rugby-ului japonez, aflat în căutarea unei performanțe semnificative, cu patru ani înainte de organizarea pe teren propriu a primei Cupe Mondiale din Asia rezervată sportului cu balonul oval.

Pentru învingători au înscris Michael Leitch (30) și Karne Hesketh (80) – eseuri și Ayumu Goromaru – un eseu (69), 2 transformări (31, 70) și 5 lovituri de penalitate (8, 43, 49, 54, 60).

Punctele sud-africanilor au fost realizate de Francois Louw (18),Bismarck du Plessis (33), Lood De Jager (44), Adriaan Strauss (62)- eseuri, Patrick Lambie – 2 transformări (19, 45) și o lovitură de pentalitate și Handre Pollard – o transformare (63) și o lovitură de penalitate.

Semisurpriză: Georgia – Tonga 17-10

imageResize (2)Selecționata Georgiei a învins cu scorul de 17-10 (10-3) reprezentativa Tonga, în prima partidă din cadrul cadrul Grupei C a Cupei Mondiale de rugby ediția 2015, disputată sâmbătă după-amiază pe stadionul „Kingshlom” din Gloucester (Anglia).

Punctele învingătorilor au fost realizate de Mamuka Gorgodze (28), Giorgi Tkhilaishvili (57) – eseuri și Merab Kvirikashvili – o lovitură de penalitate (20) și 2 transformări (29, 58).

Pentru Tonga au înscris Fetu’u Vainikolo (72) – eseu și Kurt Morath – o lovitură de penaltiate (10) și o transformare (73).

Tot în cadrul Grupei C urmează să se dispute duminică, pe stadionul Wembley din Londra, partida dintre Noua Zeelandă, campioana mondială en titre, și Argentina.

Georgia urmează să revină la Gloucester pe 25 septembrie, pentru partida cu Argentina, în timp ce Tonga se va deplasa la Exeter, unde va întâlni Namibia pe 29 septembrie.

Irlanda – Canada 50-7, în primul meci din grupa României

imageResize (4)Naționala de rugby a Irlandei a învins, sâmbătă, reprezentativa Canadei cu scorul de 50 – 7 (29 – 0 la pauză), într-o partidă desfășurată pe Millennium Stadium din Cardiff, în primul meci din grupa D a Cupei Mondiale, grupă din care face parte și România.

La capătul unui joc pe care l-au dominat autoritar, irlandezii, câștigătorii trofeului Six Nations din acest an, au obținut și punctul bonus ofensiv reușind nu mai puțin de 7 eseuri. De asemenea, prin reușitele din această confruntare, fundașul irlandez Jonathan Sexton a trecut de 500 de puncte marcate în cariera sa internațională, el fiind declarat și ”omul meciului”.

Irlanda a deschis scorul dintr-o lovitură de penalitate transformată de Jonathan Sexton în minutul 13, după ce canadienii rataseră o penalitate în minutul 9. ”Verzii” și-au mărit avantajul în minutul 17 printr – un eseu reușit de Sean O’Brien, transformat de același Sexton, la jumătatea primei reprize tabela de marcaj indicând 10-0 pentru Irlanda.

Dominarea jucătorilor ”frunzei de trifoi” a continuat, ei izbutind încă un eseu prin Iain Henderson, transformarea aparținând lui Jonathan Sexton. Purtătorul tricoului cu numărul 10 din naționala Irlandei a marcat și un eseu, netransformat, scorul la pauză fiind însă de 29 — 0, după ce și Dave Kearney și-a trecut numele pe lista marcatorilor de eseuri, încercarea sa fiind apoi transformată de Sexton.

În repriza secundă ”verzii” au scăzut presiunea, primele puncte din mitanul secund venind abia în minutul 66: eseu reușit de Sean Cronin și transformat de Ian Madigan, scor: 36-0 pentru Irlanda. Canada a reușit singurele puncte prin eseul lui DTH van der Merwe, transformat de Nathan Hirayama, în minutul 67 tabela de marcaj arătând 36-7 pentru selecționata ”frunzei de trifoi”.

Finalul meciului a aparținut tot irlandezilor, care au mai izbutit alte două eseuri, ambele transformate, în minutul 72, prin Rob Kearney, transformat de Madigan, și în minutul 76, prin Jared Payne, transformat de același Madigan, scorul final al partidei fiind de 50-7 pentru echipa antrenată de Joe Schmidt.

Franța – Italia 32-10

imageResize (3)Selecționata Franței a învins cu scorul de 32-10 (15-3) reprezentativa Italiei, sâmbătă seara, pe stadionul Twickenham din Londra, în prezența a 76.232 de spectatori, într-o partidă din cadrul Grupei D a Cupei Mondiale de rugby ediția 2015, din care face parte și echipa României.

Pentru naționala „cocoșului galic” au înscris Rabah Slimani (44) și Nicolas Mas (69) – eseuri, Frederic Michalak – 2 transformări (45, 70) și 5 lovituri de penalitate, Scott Spedding – o lovitură de penalitate (38).

Italienii au punctat la rândul lor prin Giovanbattista Venditti – eseu (52) și Tommaso Allan – o transformare (53) și o lovitură de penalitate (34).

Franța va întâlni în următorul său meci selecționata României, miercuri, pe Stadionul Olimpic din Londra, joc care va reprezenta debutul „Stejarilor” la actuala ediție a Cupei Mondiale, în timp ce Italia va juca împotriva Canadei, sâmbăta viitoare, pe arena „Elland Road” din Leeds.