AcasăEvenimentSportCUPA EHF - HC Zalău, eliminată dramatic de anonimele din Cehia

CUPA EHF – HC Zalău, eliminată dramatic de anonimele din Cehia

HC Zalău a fost eliminată dramatic din Cupa EHF la handbal feminin, sâmbătă seara, după ce a fost învinsă în deplasare la loviturile de la 7 metri cu 5-4 de formația cehă DHK Banik Most, în manșa a doua a turului III, încheiată cu 28-21 pentru echipa gazdă, același scor cu care câștigase în tur formația noastră.

HC Zalău a făcut o primă repriză sub orice critică, marcând doar 7 goluri, în timp ce Banik a punctat de 17 ori. Echipa antrenată de Gheorghe Tadici nu s-a regăsit niciun moment, a comis greșeli după greșeli în atac, ratând și două aruncări de la 7 metri.

Banik a avut un avans de 11 goluri în debutul reprizei secunde, 18-7, 19-8, 21-10 (36), dar jucătoarele din Zalău s-au mobilizat și au făcut un joc mult mai bun, revenind pe tabelă, mai întâi la 21-14 (40), apoi la doar trei goluri, 23-20 (51). Ultimele zece minute au fost din nou slabe pentru formația din Zalău, care nu a reușit decât un singur gol, în timp ce gazdele au punctat cinci ori, scorul fiind același ca în tur, 28-21. În ultimul minut, Ruckova a trimis în bară, iar apoi Pera aruncat pe lângă poartă în ultimele secunde ale partidei.

La aruncările de departajare de la 7 metri, Constantinescu, Pera, Cicic și Pop au transformat pentru HC Zalău, Ruckova, Benuskova, Weisenbilderova, Borovska și Vitkova au marcat pentru Banik, în timp ce aruncarea Andradei Trif a fost apărată de Mullnerova.