AcasăEvenimentSportCUPA EHF - Corona Brașov s-a calificat în sferturile competiției

CUPA EHF – Corona Brașov s-a calificat în sferturile competiției

• Trei echipe din România continuă aventura în cupele europene în acest sezon 2015-2016, după meciurile desfăşurate la începutul acestui. Alături de CSM Bucureşti şi HCM Baia Mare, care au perioadă plină de jocuri în Liga Campionilor, Corona Braşov a făcut duminică pasul în sferturile Cupei EHF, după ce a câştigat partida retur cu HCM Roman, scor 26-21. În tur, echipa lui Florentin Pera câştigase cu 22-21.

• Posibilele adversare ale echipei Corona Braşov în sferturile de finală: Metzingen, Leipzig (Germania), Odense, Randers (Danemarca), H 65 Hoors (Suedia), Dunaujvarosi (Ungaria), Astrakhanocka (Rusia)

Corona Braşov şi HCM Roman au intrat destul de timorate în teren, din moment ce au irosit destul de lejer primele patru atacuri ale partidei. Cristina Zamfir a spart gheaţa în minutul 3, dintr-o aruncare de la 7 metri, dar în primele 10 minute s-au contabilizat mai multe greşeli, de ambele părţi, decât reuşite. Florentin Pera a luat, de altfel, destul de devreme primul time-out, cerând în primul rând elevelor sale să evolueze cu ”mai multă încredere”.

Corona Braşov a fost însă prima formaţie care s-a descătuşat, fiind ajutată în primul rând de portarul Denisa Dedu, care a adunat 6 intervenţii în primele 14 minute. Cu o poartă solidă, echipa gazdă s-a desprins la 6-3 (min. 14). Irina Glibko nu şi-a făcut face jocul în prima parte la HCM Roman, dar Toskovic şi Druţu au reuşit să readucă rapid formaţia aospete în joc, 7-6 (min. 17).

După pauză, Braşovul a avut iar o cădere, iar HCM Roman a relansat disputa pentru calificarea în sferturi. După 17 minute, între cele două formaţii, la ”general”, mai era un singur gol, după ce oaspetele s-au apropiat la 18-16. Florentin Pera a simţit că echipa sa poate trece peste Corona: ”Nu mai au luciditate, acum e momentul!”.

Cristina Zamfir a luat însă jocul pe cont propriu şi a frânt rapid speranţele oaspeţilor de a merge mai departe. Interul stânga a marcat gol după gol de la distanţă, fiind de neoprit. Cristina a răbufnit după ce tot ea ratase un 7 metri la scorul de 18-16. A marcat 4 goluri în ultimele 11 minute, cu cfare a făcut practic diferenţa finală. Corona Braşov a câştigat cu 26-21 şi a revenit în sferturile de finală ale Cupei EHF după o pauză de 7 ani!

Au arbitrat unguroaicele Katalin Pech și Maria Vagvolgyi, iar delegat EHF a fost turcul Kenan Gokmen.

Corona Braşov – HCM Roman 26-21 (13-8)

Corona – Dedu, Mîrcă, Roşca – portari; Berbece, Bondar, Cartaş 4, Chiper 4, Creţu, Dincă, Hotea 2, Marcu, Neagu, Pricopi 5, Raţiu, Ţăcălie, Zamfir 11. Antrenor: Bogdan Burcea

HCM Roman – Pâslaru, Polocoşer, Thymoshenkova  portari; Agrigoroaie 2, Gherman, Caramalău, Chitacu 1, Cilici, Ciobanu, Dincu, Druţu 3, Glibko 9, Iuganu 2, Stoleru, Toskovic 4, Vârtic. Antrenor: Florentin Pera