AcasăEvenimentSportCRUNTA UMILINTA – Brazilia a pierdut finala mica cu Olanda la scor...

CRUNTA UMILINTA – Brazilia a pierdut finala mica cu Olanda la scor de neprezentare

Reprezentativa Olandei a castigat finala mica a Cupei Mondiale 2014. In partida disputata la Brasilia, batavii au aplicat o noua umilinta gazdelor din Brazilia, invinse cu 3-0.Ceea ce trebuia sa fie primul pas al elevilor lui Scolari spre impacarea cu suporterii s-a transformat rapid intr-un fiasco greu de digerat. Nici n-a inceput bine partida ca europenii au preluat conducerea, Van Persie marcand in minutul 3 dintr-un penalti „scos” de Robben. La aceeasi faza, capitanul nationaleo „carioca” a fost iertat de o eliminare meritata.
Gazdele Mondialului au incercat sa revina, insa actiunile lor ofensive au fost, in cel mai bun caz, naive.
Olanda nu a iertat si a lovit inca o data. Blind a profitat de o gafa monumentala a lui David Luiz, care a respins gresit o centrare, si a marcat cu un sut sub transversala.
A fost momentul in care baietii lui Van Gaal au ridicat piciorul de pe acceleratie, preferand un joc economicos, la asteptare.

De cealalta parte, brazilienii au avut posesia, dar nu au stiut ce sa faca. Au plimbat balonul pana pe la 30 de metri de poarta lui Cillessen, acolo incepea pressingul si se rupeau atacurile sud-americane.

Acest adevarat chin a durat pana in minutul 91, atunci cand Wijnaldum a marcat pentru 3-0, stabilind scorul final.

Ultimul cui in sicriul brazilian l-a batut insa Van Gaal, care a desavarsit umilinta gazdelor facand o schimbare de… portar. Worm, omul care nu jucase niciun minut la turneul final, i-a luat locul lui Cillessen pentru ultimele minute si si-a castigat dreptul la medalie. Olanda termina asadar pe locul trei, in timp ce Brazilia paraseste in genunchi Mondialul care trebuia sa ii aduca un nou trofeu.