AcasăEvenimentSportCOPA AMERICA - Argentina va juca finala cu Chile după ce a...

COPA AMERICA – Argentina va juca finala cu Chile după ce a surclasat pe Paraguay cu 6-1

Argentina s-a calificat fără probleme în finala Copa America! Chiar dacă Messi nu a marcat, a reușit o ”triplă” de assist-uri și a contribuit la toate golurile echipei sale, selecționata lui Tata Martino s-a impus cu 6-1 în fața Paraguayului! În marea finală de sâmbătă, Argentina va înfrunta echipa țării gazdă, Chile. Meciul este în direct la Digi Sport 1 de la ora 23:00.

Argentina a strălucit în semifinala cu Paraguay de la Copa America! Echipa lui Tata Martino a deschis scorul în minutul 16 prin fundașul Rojo, din centrarea lui Messi, din lovitură liberă. S-a făcut 2-0 pentru Argentina în minutul 27: Pastore a înscris după o combinație cu același Messi, care avea să fie desemnat din nou la finalul partidei ”Jucătorul Meciului”.

După ce i-a pierdut din cauza accidentărilor pe Derlis Gonzalez și Santa Cruz, Paraguayul a redus surprinzător din diferență. Lucas Barrios a marcat cu două minute înainte de pauză și oamenii lui Ramon Diaz sperau să se repete povestea din grupe când au egalat Argentina după ce au fost conduși cu 2-0.

Însă miracolul nu s-a repetat! Di Maria a înscris de două ori, după pauză, în minutele 47 și 53 și formația lui Tata Martino s-a dezlănțuit.

Kun Aguero a transformat în gol centrarea lui Di Maria în minutul 80, lăsându-i apoi locul în teren lui Higuain, iar atacantul lui Napoli a pus cireașa pe tort 3 minute mai târziu.

Argentina s-a impus cu 6-1 în fața Paraguayului și va juca sâmbătă de la 23:00 contra selecționatei din Chile în marea finală de la Copa America. Partida este în direct pe Digi Sport 1.

Echipele:

Argentina: Romero – Zabaleta, Demichelis, Otamendi, Rojo – Biglia, Mascherano (Gago, 77), Pastore (Banega, 73) – Messi, Aguero (Higuain, 81), Di Maria
Antrenor: Gerardo Martino

Paraguay: Villar – Bruno Valdez, Aguilar, Da Silva, Piris – Derlis Gonzalez (Bobadilla, 27), Caceres, Ortiz, Edgar Benitez – Nelson Valdez (Oscar Romero, 57), Roque Santa Cruz (Lucas Barrios, 30)
Antrenor: Ramon Diaz