AcasăEvenimentSportCONVINGĂTOR - Simona Halep a trecut de Maria și e în turul...

CONVINGĂTOR – Simona Halep a trecut de Maria și e în turul trei la Roland Garros

CONVINGĂTOR Simona Halep, a treia favorită de la Roland Garros, s-a calificat joi în turul al treilea la Paris, al doilea turneu de Grand Slam al anului, după ce a învins-o în două seturi, 6-4, 6-3, într-o oră şi 22 de minute pe germanca Tatjana Maria, nr. 102 mondial.

Cu o adversară extrem de tenace, care avea chiar un scor favorabil în întâlnirile directe, Tatjana Maria conducând cu 2-0 în urma celor două victorii din 2009, Simona Halep a trebuit să se întrebuințeze serios, dar nu a fost, practic, niciodată în dificultate, impunându-și superioritatea tehnică și, mai ales, tactică, în care a excelat prin precizie și, mai ales, acuratețea loviturilor, fără erori gratuite.

Primul set, unul parcă de tatonare, în care cele două jucătoare au reușit, împreună, nu mai puțin de 5 break-uri, a durat ceva mai mult, 45 de minute, dar s-a încheiat în mod logic, cu victoria româncei, cu 6-4, care a insistat exact în momentul decisiv.

Setul al doilea a fost câștigat mai lejer, în 37 de minute, aducându-i favoritei nr. 3 a turneului parizian o calificare meritată.

În turul următor, Simona Halep va juca împotriva rusoaicei Daria Kasatkina, cap de serie 26, învingătoare, cu 7-6 (1), 6-4, în fața cehoaicei Marketa Vondrousova, jucătoare venită din calificări.

Pentru prezența în turul 3, Simona Halep și-a asigurat un cec de 118.000 euro și 90 puncte WTA.

Sorana s-a oprit

Jucătoarea română de tenis Sorana Cîrstea a ratat calificarea în turul al treilea la Roland Garros, al doilea turneu de Mare Șlem al anului, fiind învinsă joi în două seturi, 7-5, 6-4, de spaniola Carla Suarez Navarro (Spania), cap de serie 21.

Sorana Cîrstea nr. 64 WTA, a cedat în fața spaniolei într-o oră și 29 de minute, ea acuzând în setul 2 o accidentare la umărul drept, pentru care a primit și îngrijiri medicale în timpul meciului.

Pentru calificarea în turul 2 la turneul parizian, Sorana Cîrstea va primi un cec de 70.000 euro și 45 puncte WTA.