AcasăEvenimentSportCM Handbal. Tunisia a furnizat prima mare surpriză!

CM Handbal. Tunisia a furnizat prima mare surpriză!

După ce a fost la doar câteva minute distanţă de o mare victorie în faţa campioanei mondiale Franţa, echipa Tunisiei a rămas în lumina reflectoarelor şi a surprins pe toată lumea după 25-23 în faţa Germaniei.
Pentru echipa din nordul Africii victoria de la Granollers este una istorică, iar la succes a contribuit în primul rând apărarea. Marouane Magaiez a făcut minuni între buturi, fiind declarat jucătorul meciului iar Wael Jallouz (8 goluri) a fost cel mai bun marcator al meciului.
Tunisienii au început tare şi după două treimi din prima repriză conduceau cu patru goluri diferenţă (10-6), însă germanii au revenit pe final şi au echilibrat disputa, astfel că la cabine s-a intrat la egalitate (13-13).
În debutul părţii secunde tot tunisienii au fost la cârma meciului şi după primele zece minute africanii conduceau cu trei goluri diferenţă (21-18).
Portarul Magaiez a făcut diferenţa în ultima parte a meciului şi practic a închis poarta Tunisiei, astfel că nemţii au marcat doar două goluri în ultimele şase minute.
Cheia meciului a fost surprinsă cel mai bine de Patrick Groetzki de la nemţi: ”Tunisia a jucat un handbal mai rapid şi acest lucru ne-a surprins. Apărarea lor agresivă ne-a forţat să facem multe greşeli”.
Într-o altă partidă din Grupa A, Franţa a defilat cu Muntenegru, scor 32-20, iar Brazilia a triumfat în duelul sud-american cu Argentina, 24-20.
Duminică s-au mai jucat şi meciurile etapei a 2-a din Grupa B, unde capul de afiş a fost ţinut de întâlnirea Danemarca-Rusia.
Nordicii s-au impus cu 31-27 şi au trecut la conducere în clasament, unde se află la egalitate de puncte cu Macedonia, echipă care a trecut neaşteptat de greu de Qatar, cu 34-30. Islanda s-a distrat cu Chile, scor 38-22.
Luni se joacă meciurile etapei a 2-a în Grupele C şi D, iar cele mai aşteptate întâlniri sunt Belarus-Serbia şi Spania-Egipt.