AcasăEvenimentSportCM Handbal. Abonată la bronz! Croația a câștigat finala mică, după 31-26...

CM Handbal. Abonată la bronz! Croația a câștigat finala mică, după 31-26 cu Slovenia

Naţionala de handbal masculin a Croaţiei a terminat pe locul 3 Mondialul din Spania. În finala mică croaţii au învins Slovenia, relevația competiției, cu scorul de 31-26 (14-13).
Croaţia este abonată la medaliile de bronz. S-a întâmplat la Europeanul de anul trecut, la Jocurile Olimpice de la Londra şi acum, la Mondialul din Spania.
Cupic şi compania au răzbunat prestaţia slabă din semifinale şi au câştigat meciul pentru locul 3, 31-26 cu Slovenia. În prima parte, cele două echipe au mers cap la cap şi nu au putut pune mai mult de două goluri diferenţă între ele.
La pauză, tabela arăta 14-13 pentru croaţi, care au ambalat motoarele în repriza secundă. Cupic şi Duvnjak au distrus apărarea slovenilor. Împreună au marcat de 16 ori şi au decis partida din Palau Sant Jordi din Barcelona.