AcasăEvenimentSportCHAMPIONS LEAGUE – PSG și Benfica au câștigat în deplasare și sunt...

CHAMPIONS LEAGUE – PSG și Benfica au câștigat în deplasare și sunt în sferturile de finală

Benfica şi PSG s-au calificat în sferturile Champions League, după victoriile obţinute în deplasare în returul de miercuri seară. Cele două formaţii li se alătură lui Real şi Wolfsburg, care obţinuseră biletele de marţi.

„Vulturii” s-au calificat în ultimele opt, după ce au reuşit să învingă, scor 2-1, pe terenul lui Zenit. Portughezii merg mai departe cu scorul general de 3-1, deşi în minutul 85 toţi se aşteptau la prelungiri. Gazdele au căzut fizic la fel ca în tur, semn că pauza competiţională atât de lungă e un mare handicap pentru cupele europene.

În derby-ul serii, PSG s-a impus pe terenul lui Chelsea. La fel ca anul trecut, trupa lui Blanc a reuşit să îi elimine pe „albaştri”, artizanul calificării fiind de această dată Ibrahimovic (gol şi assist).

Cu avantajul fragil al unui gol, după 2-1 la Paris, în tur, PSG a mers pe Stamford Bridge să atace, nu să conserve rezultatul înregistrat în urmă cu două săptămâni. Elevii lui Blanc au condus cu 1-0, după reușita lui Rabiot, însă Diego Costa i-a readus pe londonezi în cărțile calificării.

Chelsea a forțat după pauză golul care ar fi urmat să o ducă în prelungiri, însă parizienii au dat lovitura după o fază-școală, la capătul căreia s-a aflat Zlatan Ibrahimovic. A fost golul care a turnat plumb în ghetele elevilor lui Hiddink, care nu s-au mai regăsit până la final. S-a terminat 2-1 pentru PSG, la fel ca și în tur, iar parizienii s-au calificat în sferturile de finală ale UEFA Champions League.

Chelsea – PSG 1-2 (Diego Costa ’27/ Rabiot ’16, Ibrahimovic ’67)

Chelsea: Courtois – Azpilicueta, Cahill, Ivanovic, Kenedy – Mikel, Fabregas – Pedro, Willian, Hazard – Diego Costa

PSG: Trapp – Marquinhos, Thiago Silva, David Luiz, Maxwell – Thiago Motta, Rabiot, Matuidi – Di Maria, Moura, Ibrahimovic

Zenit – Benfica 1-2 (Hulk ’69/ Gaitan ’85, Talisca ’90+5)

Zenit: Lodygin – Anyukov, Neto, Lombaerts, Zhirkov – Mauricio, WItsel – Danny, Kokorin, Hulk – Dzyuba

Benfica: Ederson – Semedo, Samaris, Lindelof, Eliseu – Fejsa, Renato – Pizzi, Jonas, Gaitan – Mitroglou

Bayern – Juventus (în tur 2-2)

Tragerea la sorţi a sferturilor de finală va avea loc pe 18 martie, de la ora 13:00, în timp ce duelurile din semifinale vor fi aflate pe 15 aprilie, de la aceeaşi oră. Finala UEFA Champions League va avea loc pe 28 mai, pe San Siro din Milano.