AcasăEvenimentSportChampions League. Chelsea s-a răzbunat (parțial) pe Barcelona

Champions League. Chelsea s-a răzbunat (parțial) pe Barcelona

Cele două echipe spaniole ajunse în semifinalele celei mai prestigioase competiții intercluburi din lume, ai pierdut partidele din prima manșă a semifinalelor. Astfel, după ce Real Madrid s-a înclinat (1-2) la Munchen, în fața lui Bayern, și cealaltă reprezentantă, FC Barcelona a pierdut, 0-1 cu Chelsea, la Londra, pe Stamford Bridge. Desfășurarea partidei a fost influențată de ploaia care n-a luat pauză niciun minut. Într-un fel se poate spune că Chelsea a fost avantajată de fenomenul meteorologic, echipele din Premiere League fiind obișnuite să joace în asemenea condiții. Dar, ca unul care am văzut-o în urmă cu zece zile pe Stamford Bridge pe Chelsea în partida de campionat cu Wigan, pot să spun că diferența de abordare a semifinalei cu Barcelona a fost ca de la cer și pământ. Pur și simplu nu mi-a venit să cred că am în fața ochilor acceași echipă, cu aceeași jucători. Unicul gol al întâlnirii a fost marcat de Drogba, în minutul 45, după un contraatac pornit de la o greşeală a lui Leo Messi care a pierdut mingea în apropiere de centrul terenului. Englezii au țâșnit pe contratac și a treia pasă l-a găsit pe Drogba în careul spaniolilor, de unde, dintr-o bucată, l-a învins pe Valdes. A fost singurul șut pe poartă a lui Chelsea, dar acesta i-a adus victoria oarecum nesperată. Extraodinară determinarea lui Drogba, cel care, în partida de care pomeneam, era fluierat și huidut de spectatori pentru modul în care a mimat fotbalul. De data asta au fost faze la care vârful ivorian a respins cornerele spaniolilor din careul lui Chelsea! Și fotbalul are ciudățenile sale, de care, de multe ori, abuzează. Ca de obicei, Barca a dominat jocul, atât în prima repriză, cât şi după pauză, dar s-a lovit de o blocadă formidabilă a londonezilor, care au închis toate culoarele spre poarta lui Cech cu eforturi admirabile, iar când catalanii au găsit soluţii, atunci s-a opus goalkeeperul ceh.
Messi nu a făcut un meci rău, dar, s-a dovedit o dată în plus faptul că are o problemă cu Chelsea, în poarta căreia nu a marcat în şapte meciuri.
Și ca totul să fie în defavoarea spaniolilor, în prelungiri Pedro a trimis mingea în bară, iar Busquets a reluat mult peste poartă, după o acțiune ”marca” Barcelona.
Chelsea: Cech – Ivanovici, Cahill, Terry, A. Cole – Lampard, Obi Mikel, Raul Meireles – Mata (Kalou ’74), Drogba, Ramires (Bosingwa ’88).
Antrenor: Roberto Di Matteo.
Barcelona: Victor Valdes – Dani Alves, Puyol, Mascherano, Adriano – Xavi (Cuenca ’87), Busquets, Iniesta – Messi, Alexis Sanchez (Pedro ’67), Fabregas (Thiago Alcantara ’79).
Antrenor: Josep Guardiola.
Arbitrii: germanul Felix Brych, ajutat de asistenţii Mike Pickel şi Mark Borsch, în timp ce Manuel Grafe a fost rezervă. Asistenţi suplimentari au fost Florian Meyer şi Deniz Aytekin.
Partida retur va avea loc la 24 aprilie pe stadionul Camp Nou din Barcelona.