AcasăEvenimentSportChampions League. Chelsea a avut o seară magică și a eliminat pe...

Champions League. Chelsea a avut o seară magică și a eliminat pe Napoli dupa prelungiri. Real merge ca un metronom

Chelsea Londra s-a calificat in „sferturile” Champions League, la capatul unui retur dramatic cu Napoli: dupa primele 90 de minute, britanicii conduceau cu 3-1 (egaland situatia la general). In minutul 105, Ivanovic a inscris si golul calificarii lui Chelsea, echipa a reactionat pozitiv dupa despartirea de fostul antrenor Andre Villas Boas. In celalalt meci al serii, fara emotii pentru Real Madrid: cu o dubla a lui Cristiano Ronaldo (FOTO), madrilenii s-au impus cu 4-1 in fata rusilor de la TSKA Moscova.

Chelsea – Napoli 4-1 – dupa prelungiri (1-3 in prima mansa). Au marcat Drogba 29, Terry 48, Lampard 75, Ivanovic 105 – Inler 55.

Real Madrid – TSKA Moscova 4-1 (1-1 in primul meci). Au marcat Higuain 26, Cr. Ronaldo 55, 90, Benzema 70 – Tosic 77.

Bayern Munchen – Basel 7-0 (in tur, 0-1). Robben 11, 81, Muller 42, Mario Gomez 44, 50, 61, 67.

Inter Milano – Marseille 2-1 (in tur, 0-1). Milito 75, Pazzini 90+6, respectiv Brandao 90+2.

Barcelona – Leverkusen 7-1 (in tur, 3-1). (25, 42, 49, 58, 84) si Tello (55, 62), respectiv Bellarabi (90+1).

APOEL Nicosia – Lyon 1-0, 4-3 la lovituri de departajare (in tur, 0-1). A inscris Manduca 9. La lovituri de departajare, au ratat Lacazette si Bastos.

Arsenal – Milan 3-0 (0-4 in tur). , Koszcelni12, Rosicky 26 si Van Persie 44.

Benfica Lisabona – Zenit Sankt Petersburg 2-0 (2-3 in tur). Pereira 45 si Oliveira 90.
Așadar, Liga Campionilor continuă cu sferturile de finală în care vor evolua: Chelsea, Real Madrid, Bayern Munchen, Marseille, Barcelona, Apoel Nicosia, Milan și Benfica. Spania deține supremația, cu două echipe din opt, celelalte fiind reprezentantele campionatelor puternice din Europa, excepție făcând doar Apoel.