AcasăEvenimentSportChampions League. Bavarezii vor juca cu Real în semifinale. Milan s-a mulțumit...

Champions League. Bavarezii vor juca cu Real în semifinale. Milan s-a mulțumit cu un egal în fața Barcei

Bayern Munchen a dovedit că rămâne una dintre echipele de prim-plan ale fotbalului european, impunându-se cu 2-0 pe terenul lui Olympique Marseille. Bavarezii sunt cu un pas în semifinale, unde pot da peste Real Madrid, care a câștigat marți, 3-0, în Cipru, cu Apoel Nicosia.
Francezii n-au reușit decât arareori să amenințe poarta lui Bayern Munchen, mijloacele lor fiind limitate în atac. Nici în apărare lucrurile n-au stat foarte bine pentru OM, care a primit un gol de la Mario Gomez (FOTO – min. 42), pe eroarea portarului Andrade, fost la Rapid București – n-a putut reține mingea deși aceasta a fost șutată exact pe direcția lui.
Bayern Munchen a marcat al doilea gol în minutul 69, când Arjen Robben a finalizat în stilul caracteristic o pătrundere în careu.

Barcelona a dominat disputa cu AC Milan, de pe ”San Siro”, însă Messi & Co. n-au reușit să înscrie așa cum își dorea Pep Guardiola. Bine organizați, milanezii au preferat să joace cu baloane lungi, spre Ibrahimovici, pentru ei și un egal fiind prețios.
În fața campioanei en titre a Europei, totodată o echipă care înscrie foarte multe goluri, AC Milan a mizat pe organizare, în fața lui Lionel Messi & Co. fiind ridicate mai multe ”valuri” defensive. Barca a dominat disputa, ajungând deseori la poarta italiană prin combinațiile sale obișnuite. N-a reușit însă să înscrie deși a avut ocazii de gol.
Barcelona n-a marcat în disputa din deplasare cu milanezii. Ceea ce a părut ciudat, catalanii marcând de 30 de ori în cele opt meciuri disputate în ediția 2011/2012 a Ligii Campionilor, iar precedenta confruntare dintre Milan și Barcelona, găzduită tot de Italia, încheindu-se cu victoria oaspeților: 2-3.
În minutul 78. Puyol a fost tras de tricou, în careu, însă faultul evident asupra celui care a jucat meciul cu numărul 549 pentru Barca nu a fost sancționat de arbitrul suedez. Jonas Eriksson n-a penalizat nici dublul atac asupra lui Messi, din minutul 88, dar nici intervenția lui Abbiati la Alexis Sanchez (min. 16). Dacă punem la socoteală numai aceste faze, putem spune că arbitrul suedez a cam defavorizat formația spaniolă.
Calificarea se va decide săptămâna viitoare, pe Camp Nou, acolo unde Milan va merge fără Thiago Silva, Abate și, din câte se pare, Nesta, care a dat semne că s-a accidentat.
Câștigătoarea dublei întâlniri va înfrunta în semifinale echipa care se impune în disputa Chelsea – Benfica (marți, la Lisabona, a fost 1-0 pentru londonezi).
MILAN: Abbiati – Bonera, Nesta (75 Mesbah), Mexes, Antonini – Nocerino, Ambrosini, Seedorf – Boateng (67 Emanuelson) – Robinho (52 El Shaarawy), Ibrahimovici.
Antr. M. Allegri

BARCELONA: Valdes – Dani Alves, Pique, Mascherano, Puyol – Xavi, Busquets, Keita – Alexis (76 Pedro), Messi, Iniesta (65 Tello).