AcasăEvenimentSportChampions League - Apoel Nicosia merge mai departe, iar Mesi este stăpânul...

Champions League – Apoel Nicosia merge mai departe, iar Mesi este stăpânul recordurilor

FC Barcelona a spulberat echipa germană Bayer Leverkusen, în manșa retur din optimile Champions League. După 3-1 în primul joc, catalanii au caștigat cu un neverosimul 7-1, scor la care a contribuit decisiv Lionel Messi. Argentinianul a înscris 5 goluri (!!!), performanță care constituie un record pentru Liga Campionilor.
Formaţia cipriotă APOEL Nicosia a produs o mare surpriză miercuri seara prin calificarea eroică în sferturile de finală ale Ligii Campionilor la fotbal, după ce a învins cu 4-3 la loviturile de departajare formaţia franceză Olympique Lyon, în manşa a doua a optimilor de finală, scorul fiind 1-0 (1-0, 1-0) după expirarea timpului regulamentar şi după prelungiri.
După 1-0 pentru Lyon în tur, pe stadionul ”GSP” din Nicosia gazdele au anulat repede avantajul francezilor, graţie golului marcat de brazilianul Gustavo Manduca (9).
Niciuna dintre cele două formaţii nu a reuşit să înscrie golul calificării, iar APOEL, antrenată de sârbul Ivan Jovanovic, a fost silită să rezistă în 10 oameni în ultimele minute, după eliminarea lui Gustavo Manduca (115).
La penalty-uri, portarul Chiotis a apărat şuturile lui Lacazette şi Bastos, în timp ce pentru gazde au transformat toţi executanţii, astfel că APOEL, revelaţia competiţiei, a obţinut calificarea în premieră în sferturile de finală. Au executat în ordine loviturile de departajare: 0-1 Källström (gol), 1-1 Aílton (gol), 1-2 Lisandro Lopez (gol), 2-2 Nuno Morais (gol), 2-3 Bafetimi Gomis (gol), 3-3 Nektarios Alexandrou (gol), 3-3 Alexandre Lacazette (ratare – a apărat Chiotis), 4-3 Ivan Trickovski (gol), 4-3 Michel Bastos (ratare – a apărat Chiotis).

Barcelona – Leverkusen 7-1 (în tur, 3-1). Au marcat Messi (25, 42, 49, 58, 84) și Tello (55, 62), respectiv Bellarabi (90+1).
APOEL Nicosia – Lyon 1-0, 4-3 la lovituri de departajare (in tur, 0-1). A inscris Manduca 9. .

Rezultate înregistrate marți:
Arsenal – Milan 3-0 (0-4 in tur). Au marcat Koszcielny 7, Rosicky 26 și Van Persie 44.
Benfica Lisabona – Zenit Sankt Petersburg 2-0 (2-3 în tur). Au marcat Pereira 45 și Oliveira 90.