AcasăEvenimentSportCe n-a văzut Madridul! Bayern l-a pus în genunchi pe Mourinho și...

Ce n-a văzut Madridul! Bayern l-a pus în genunchi pe Mourinho și va juca finala cu Chelsea la Munchen!

După 2-1 pentru Real la capătul a 90 de minute, meciul a ajuns la penalty-uri. Super-vedetele Ronaldo şi Kaka au ratat primele lovituri ale madrilenilor, iar Schweinsteiger a înscris golul decisiv care îi califică pe nemţi din nou în ultimul act, după doi ani.

Cristiano Ronaldo a făcut rapid 2-0 pe tabelă, în mai puţin de un sfert de oră. Primul gol din penalty, după ce Alaba blocase cu mâna şutul lui Di Maria, al doilea cu un şut plasat din careu după o pasă a lui Ozil. Reuşitele 55 şi 56 din acest sezon pentru portughez, iar „maşina albă de goluri” funcţiona la capacitate maximă.

Nemţii s-au trezit însă rapid din pumni. După ce Robben a ratat din câţiva metri, cu poarta goală, iar Gomez l-a testat pe Casillas din afara careului, Bayern a redus din diferenţă din penalty. Acelaşi Gomez a fost împins în careu, iar Robben a readus Bayern în cărţile calificării. Tot olandezul putea înscrie şi golul doi împotriva fostei sale echipei, cu un şut din lovitură liberă în ultimul minut al primei reprize, dar Casillas i-a refuzat „dubla”.

Furia Realului s-a domolit după pauză. Ronaldo a avut câteva şanse din lovituri libere, dar nu şi-a calibrat bine „rachetele”. Nici „motoarele” Ribery şi Robben n-au mai avut explozie, astfel încât meciul a curs spre prelungiri şi lovituri de departajare, pentru că şi la Real a început să se simtă oboseala după „El Clasico.

Au ratat supervedetele Cristiano Ronaldo, Kaka şi Sergio Ramos, Mourinho a privit finalul în genunchi, dar Schweinsteiger a înscris lovitura decisivă şi Bayern va juca finala pe teren propriu, cu Chelsea, pe 19 mai.
Real Madrid – Bayern 2-1

Real Madrid: Casillas – Arbeloa, Pepe, S. Ramos, Marcelo – Khedira, X. Alonso – Di Maria (Kaka 75), Ozil (Ozil 110), C. Ronaldo – Benzema (Higuain 106). Antrenor: Jose Mourinho
Bayern Munchen: Neuer – Lahm, Boateng, Badstuber, Alaba – Gustavo, Schweinsteiger – Robben, Kroos, Ribery (T. Muller 95) – Gomez. Antrenor: Jupp Heynckes
Goluri: C. Ronaldo 6 (pen.), 14 / Robben 27 (pen.)
Stadion Santiago Bernabeu: 85.000 de spectatori
Arbitru: Victor Kassai (Ungaria)
1-3 la lovituri de departajare
Au marcat: X. Alonso / Alaba, M. Gomez, Schweinsteiger