AcasăEvenimentSportCE de Handbal. Mai bine nici că se putea! România a învins...

CE de Handbal. Mai bine nici că se putea! România a învins Spania și păstrează șanse la semifinale!

Naţionala de handbal feminin a României a învins, duminică, la Novi Sad, reprezentativa Spaniei, scor 31-26 (15-12), în primul meci din grupa principală II, la CE din Serbia.
La Novi Sad, tricolorele nu au mai avut parte, din păcate, de susţinerea propriilor fani, în sala cu o capacitate de 8000 de locuri fiind prezenţi nici 300 de spectatori în total.

Spania, cu Navarro şi Barbosa de la Oltchim în componenţă, a deschis scorul chiar prin Barbosa (min. 2), după un prim atac ratat al României. Neagu a adus egalarea, 1-1, Paula Ungureanu a avut din nou parade reuşite, iar Nechita a adus avantajul, 1-2 (min. 5). La 2-3 (min. 7), Ungureanu a apărat de la 7 metri, iar Brădeanu a dus ulterior avantajul la două goluri, 2-4 (min. 9). Ungureanu a apărat din nou de la 7 metri, în acelaşi minut, iar aceeaşi Brădeanu a mai punctat o dată de la linia de pedeapsă, 2-5 (min.11).
La mijlocul reprizei, România conducea cu 4-7, dar ibericele au dat semne de revenire, 7-8 (min. 18). Meciul a continuat cu tricolorele la cârmă şi Spania alergând după egalare, 10-13 (min. 25), pentru ca după 30 de minute, tabela să arate 12-15. Cu 4 secunde înaintea pauzei, Crina Pintea a primit direct cartonaş roşu, pentru un fault dur asupra unei adversare şi a părăsit terenul în lacrimi. Apărarea României a pierdut o jucătoare de bază, iar repriza secundă se anunţa mult mai complicată.
Cristina Neagu a marcat pe contraatac la prima fază, 12-16, exemplul ei fiind urmat de Meiroşu, în condiţiile în care România era în inferioritate. Curea a mărit diferenţa de la 7 metri, 13-18 (min. 33), Nechita la 14-20 (min. 35), în timp ce Spania nu găsea antidot împotriva jocului dezinvolt al tricolorelor şi a intrat rapid la time-out.
Cinci minute mai târziu, România avea 8 goluri avans, 15-23, iar speranţele la victorie şi, implicit, de a rămâne în cursa spre semifinale, erau din ce în ce mai mari. Neagu a strălucit în această partidă, al şaselea gol al ei venind în minutul 43, 16-25, iar evoluţia sa a dat curaj şi coechipierelor.
Treptat, a devenit clar că România nu mai poate fi învinsă (18-28, min. 50), iar succesul entuziasmant, deşi cam complicat pe final, din partida cu ibericele, 31-26, i-a mărit zestrea de puncte din grupă la 3. Spania, medaliata cu bronz de la JO de la Londra, a rămas cu 2 puncte.
Marcatoare:
Spania – Begona Fernandez 5 goluri, Mangue 5, Beatriz Fernandez 4, Pena 4, Cuadrado 3, Pinedo 2, Barbosa 2, Martin 1
România – Neagu 7 goluri, Curea 6, Nechita 6, Brădeanu 5, Meiroşu 5, Stanca 2.
Duminică mai sunt programate în grupa II partidele dintre Ungaria-Muntenegru şi Germania-Rusia.
Tricolorele antrenate de Gheorghe Tadici vor juca cu Ungaria (marţi, ora 21.15) şi cu Germania (joi, 19.15).
Reprezentativa României a debutat la CE din Serbia în grupa preliminară D, în care a obţinut următoarele rezultate: 21-21 cu Rusia, 22-19 cu Islanda şi 20-23 cu Muntenegru.
Partidele din grupele principale se încheie joi, iar primele două clasate vor juca ulterior în semifinale, în 15 decembrie.
Finalele pentru medalii vor avea loc în 16 decembrie, ultima zi a CE din Serbia.