AcasăEvenimentSportCAPĂT DE DRUM - Monica Niculescu a fost învinsă în optimi,...

CAPĂT DE DRUM – Monica Niculescu a fost învinsă în optimi, Mergea a ajuns în sferturi la dublu

Jucătoarea de tenis Monica Niculescu, locul 48 WTA, a ratat, luni, calificarea în sferturile de finală ale turneului de la Wimbledon, fiind învinsă în optimi, scor 1-6, 7-5, 6-2, de sportiva elveţiană Timea Bacsinszky, 15 WTA şi a 15-a favorită.

Monica Niculescu şi-a egalat la Wimbledon cea mai bună performanţă la un turneu de Grand Slam, şi anume participarea în turul patru. Ea a mai ajuns în turul 4 în 2011, la US Open.

Niculescu a concurat la Wimbledon şi în proba de dublu, în care a fost eliminată în turul doi.

Românca a obţinut la turneul britanic un premiu de 127.000 de lire sterline pentru prestaţia la simplu şi, împreună cu Olga Savciuk, 13.750 de lire sterline pentru parcursul de la dublu.

Mergea și Bopanna merg mai departe

Cuplul româno-indian Florin Mergea/Rohan Bopanna, cap de serie numărul 9, s-a calificat, luni, în sferturile de finală ale probei masculine de dublu la Wimbledon, al treilea turneu de Mare Șlem al anului, după o victorie în patru seturi în fața perechii Lukasz Kubot (Polonia)/Max Mirnîi (Belarus), toate încheiate în tiebreak: 7-6 (4), 6-7 (5), 7-6 (5), 7-6 (8).

Mergea și Bopanna s-au impus la capătul unui meci echilibrat, care a durat trei ore și 20 de minute, cei doi salvând două minge de 2-2 la seturi.

Învingătorii au reușit 22 de ași, față de 9 ai adversarilor, au făcut 14 duble greșeli (12 pentru Kubot și Mirnîi), au adunat 35 de lovituri direct câștigătoare (20 oponenții) și au făcut 14 duble erori (18 pentru Kubot și Mirnîi).

Cei doi și-au asigurat un cec de 43.000 de lire sterline și 360 de puncte ATP, iar în sferturi vor înfrunta învingătorii din meciul care îi opune pe americanii Bob și Mike Bryan, liderii mondiali și principalii favoriți, și cuplul Mate Pavic (Croația)/Michael Venus (Noua Zeelandă).

Mergea este în premieră în sferturi la Wimbledon (ca senior), după ce a jucat sferturi la Australian Open (alături de britanicul Dominic Inglot) și optimi la Roland Garros (alături de Bopanna). Indianul a jucat semifinală la All England Club în 2013.

Și perechea româno-olandeză Horia Tecău/Jean-Julien Rojer s-a calificat, luni, în sferturile de finală ale probei masculine de dublu, după 7-6 (7), 6-3, 7-6 (1) cu australienii Lleyton Hewitt/Thanasi Kokkinakis.