AcasăEvenimentSportCAMPIONATUL EUROPEAN - Naționala feminină de handbal și-a asigurat calificarea

CAMPIONATUL EUROPEAN – Naționala feminină de handbal și-a asigurat calificarea

Naţionala feminină de handbal a României şi-a asigurat calificarea la Campionatul European din 2016, miercuri seara, după ce a învins formaţia Lituaniei cu scorul de 34-24 (20-11), la Kaunas, în penultima etapă a grupei preliminare 1.
Tricolorele, fără vedetele Cristina Neagu şi Oana Manea, s-au impus clar, la o diferenţă de zece goluri, asigurată încă din prima repriză (20-11 la pauză).

După 1-1 (min. 2), România a luat jocul pe cont propriu şi s-a desprins la 4-1 (min. 6), ecartul a crescut la 10-2 (13), 12-3 (15) şi apoi la 15-4 (21). A urmat un reviriment al echipei baltice, concretizat prin trei goluri consecutive: 15-7 (23). Diferenţa de zece goluri a fost refăcută în min. 29, 20-10, dar la pauză scorul a fost 20-11.

În min. 35, avantajul României era din nou de 11 goluri, 23-12, dar Lituania a reuşit să se apropie la 7 goluri, 28-21 (51), dar tricolorele au ridicat tempoul pe final şi s-au impus cu 34-24.

În celălalt meci al grupei, Norvegia a dispus de Belarus în deplasare cu 32-22, obţinând de asemenea calificarea la turneul final din decembrie, găzduit de Suedia.

Lituania: Gabriele Janusauskaite, Benita Sliupaite – Rita Repeckaite (3 goluri), Roberta Ivanauskaite, Aukse Rukaite-Sviderskiene, Brigita Ivanauskaite (7), Dovile Ilciukaite (3), Diana Satkauskaite (5), Evelina Stukaite, Audinga Kniubaite (1), Daiva Drevinskiene, Emile Aglinskaite, Inesa Verbovik (4), Vilte Lubyte, Simona Kazlauskaite (1), Amanda Vareikiene. Selecţioner: Antanas Skarbalius.

România: Paula Ungureanu, Ionica Munteanu – Aneta Udriştioiu (3), Gabriella Szucs (1), Aurelia Brădeanu, Gabriela Perianu (3), Valentina Ardean Elisei (4), Bianca Tiron (3), Carmen Cartaş (1), Mădălina Zamfirescu, Ana-Maria Tănăsie (4), Melinda Geiger, Eliza Buceschi (4), Florina Chintoan (6), Patricia Vizitiu (2), Laura Chiper (1). Selecţioner: Tomas Ryde.

Au arbitrat bulgăroaicele Silvia Markovska şi Jonko Vuţov, delegat EHF fiind ucraineanul Vasili Feghir.

În clasament, pe primul loc se află Norvegia, cu 8 puncte, urmată de România, 8 puncte, Belarus, 4 puncte, Lituania, 0 puncte. Primele două clasate se califică la turneul final.

Ultimele meciuri se vor juca pe 4 iunie: România – Belarus (la Piatra Neamţ) şi Norvegia – Lituania