AcasăEvenimentSportAU MUNCIT DIN GREU – CSM București s-a impus la două goluri...

AU MUNCIT DIN GREU – CSM București s-a impus la două goluri în fața Coronei, dar HCM Baia Mare rămâne lider

CSM Bucureşti a înregistrat a șaptea victorie a sezonului în Liga Naţională de handbal feminin, după ce s-a impus în deplasare, cu 28-26 în faţa echipei Corona Braşov. La campioana României şi-a făcut debutul şi antrenorul Kim Rasmussen.

Formaţia bucureşteană a avut serios de tras pentru cele trei puncte. În prima repriză, Corona Braşov a fost la conducere în majoritatea timpului, chiar şi la trei goluri diferenţă (11-8, min. 23). Noua achiziţie Carmen Cartaş a reuşit să destabilizeze apărarea adversă cu şuturi de la mare distanţă, care şi-au atins ţinta aproape de fiecare dată. CSM Bucureşti şi-a revenit abia pe finalul reprizei, pe care au şi încheiat-o cu un avantaj minim, scor 14-13.

În repriza a doua, campioana a intrat ceva mai „legată” şi s-a distanţat la patru goluri (19-15, min. 39). Corona a avut însă reacţie şi nu i-a permis niciodată adversarei să se desprindă la o diferenţă mai mare. Din contră, a rămas aproape de CSM până la final, formaţia oaspete răsuflând uşurată abia în minutul 57, când Fisker a marcat pentru 28-24.

Corona Braşov – CSM Bucureşti 26-28 (13-14)

• Corona: Cartaş 10, Zamfir 4, Ciuciulete 3, Pricopi 3, Raţiu 2, Chiper 1, Hotea 1, Ţăcălie 1
  • CSM: Gullden 9, Fisker 5, Rodrigues 5, Da Silva 3, Vărzaru 3, Martin 1, Brădeanu 1, Fachinello 1

„Întotdeauna ma astept la meciuri dificile, în special aici. Apreciez echipa din Braşov, care astăzi a luptat continuu. În repriza secundă, ne-am distanţat un pic, dar ele au revenit şi ne-au făcut misiunea dificilă. Suntem foarte fericiţi cu această victorie” a declarat Rasmussen la finalul partidei.

„Îmi felicit fetele pentru felul în felul în care au luptat. Am întâlnit totuși o echipă puternică, pe care nu poți să o învingi așa ușor, trebuie să fii foarte exact. Bravo fetelor mele pentru luptă și pentru faptul că nu au cedat deloc în aceste 60 de minute” a spus Bogdan Burcea, tehnicianul gazdelor.

Etapa viitoare, CSM Bucureşti va juca acasă cu HCM Roman. Formația brașoveană are un nou meci de foc pe terenul vicecampioanei HCM Baia Mare.