AcasăEvenimentSportPRELIMINARII LIGA CAMPIONILOR - Steaua a fost îngropată la propriu de dejeanul...

PRELIMINARII LIGA CAMPIONILOR – Steaua a fost îngropată la propriu de dejeanul Paul Papp

Steaua: Cojocaru – Alcenat, Papp, Varela (cpt), Toşca – Sulley Muniru, Breeveld (Tudorie 71′) – Popa, Hamroun (Iancu 70′), Chipciu(Guilherme 51′) – Tade. Rezerve: Niţă – Rîpă, Filip, , Tahar
Partizan: Z.Zivkovici – Vulicevici, Balazici, Fabricio, Petrovici – Jevtovici – A. Zivkovici, Brasanac, Babovici, Oumaru – Bojinov (Ilici 61′). Rezerve: Kljajci, Cirkovici, Bogosavac, Ninkovici, Trujici, Saponjici.
Au marcat: (Muniru 11′, Hamroun 33′ /Babovici 8′, Jevtovici 60′, A. Zivkovici, Trujici 91).
În tur scorul a fost 1-1.

Partizan începea meciul ca echipa calificată, după rezultatul din tur. Cu toate acestea, sîrbii au început tare şi au marcat prin Babovici. Acesta a profitat de o respingere greşită a lui Papp şi a marcat cu un şut din mijlocul careului.
După ce au primit golul, steliştii au avut o reacţie de echipă mare şi au trecut la conducerea meciului. În minutul 11, Muniru a marcat cu un şut de la 13 metri.
Elevii lui Rădoi au continuat să domine şi au intrat în avantaj la pauză. În minutul 33 algerianul Hamroun a marcat cu un şut din mijlocul careului, după o acţiune superbă a lui Adi Popa.
A doua parte a meciului a început dezastruos pentru elevii lui Rădoi. Papp greşeşte, iar Brasanac scapă spre poarta lui Cojocaru. Varela se sacrifică şi îl opreşte prin fault pe jucătorului lui Partizan. Arbitrul dictează penalty şi îl elimină pe căpitanul Stelei.
Bojinov execută slab penalty-ul şi trimite mingea în bară, iar roş-albaştrii rămîn în avantaj.
Sîrbii au continuat să pună presiune şi au egalat în minutul 60 prin Jevtovici. Şutul de la 25 de metri al acestuia a fost deviat de Papp şi l-a păcălit pe Cojocaru.
Profitînd de jucătorul în plus, Partizan a forţat şi a marcat golul de 3-2, care îi asigura calificarea. Zivkovici, cel mai bine cotat jucător al sîrbilor, a marcat în minutul 70, după ce a primit o pasă în careu şi a şutat la colţul lung.
Steaua a încercat să egaleze şi a atacat dar nu a mai putut pune probleme. În finalul meciului, Trujici, intrat de 30 de secunde, a marcat cu un şut din şase metri şi a pus capăt speranţelor roş-albaştrilor.

minutul 91: GOL Partizan! Trujici înscrie din 6 metri.
min 70: GOL Partizan! Zivkovici primeşte o păsă în careu, îl driblează pe Alcenat şi înscrie cu un şut la colţul lung! La acest scor, Partizan este calificată!
min 63: Ratare uriaşă a lui Tade! Atacantul Stelei trage de la marginea careului, dar mingea se duce pe lîngă poartă
min 60: GOL PARTIZAN! Jevtovici şutează de la 23 de metri, mingea este deviată de Papp şi îl păcăleşte pe Cojocaru
min 49: Penalty ratat! Bojinov trimite mingea în bară
min 48: Început prost de repriză pentru Steaua! Papp face o gafă mare, iar Varela este nevoit să îl faulteze pe Brasanc în careu! Arbitru dă penalty şi îl elimină pe căpitanul Stelei
min 38: Steaua are noroc! Bojinov a marcat după o lovitură liberă, dar golul a fost anulat pentru ofsaid
min 35: GOOOL STEAUA! Adi Popa pătrunde în careu, centrează perfect în careu, iar Hamroun marchează cu un şut din 12 metri
min 26: Mare ratare pentru Steaua! Tade trage de la 12 metri, iar portarul Zivkovici respinge mingea în bară
min 11: GOOOL STEAUA! Tade cîştigă duelul cu fundaşii adverşi, mingea ajunge la Muniru, care marchează cu un şut de la 12 metri
min 8: GOL PARTIZAN! Babovici deschide scorul după o gafă a lui Pap. Fundaşul Stelei respinge greşit o minge care ar fi ajuns în braţele lui Cojocaru, iar Babovici marchează în poarta goală.
Steaua va juca în play-off-ul Europa League. Tragerea la sorţi va avea loc vineri.