AcasăEvenimentSportCALIFICARE FĂRĂ GLORIE - HCM Baia Mare intră în grupă fără puncte,...

CALIFICARE FĂRĂ GLORIE – HCM Baia Mare intră în grupă fără puncte, după ce a pierdut la Larvik

HCM Baia Mare a încheiat parcursul în Grupa A a Ligii Campionilor cu o înfrângere pe terenul echipei Larvik, scor 22-27. Echipa maramureşeană merge însă mai departe în competiţie, dar calificarea a fost fără glorie. Trupa lui Aurelian Roşca nu a acumulat niciun punct pentru grupele principale.

HCM Baia Mare a dezamăgit în Norvegia, deşi preţ de 40-45 de minute a fost prezentă în joc şi a arătat că ar avea forţă să-şi depăşească condiţia din partidele anterioare cu Rostov şi jocul tur cu Larvik. În prima repriză, cele două formaţii s-au succedat la conducere, în finalul ei fiind consemnat un echilibru: scor 12-12.

În partea secundă, Larvik a profitat la maximum de ratările echipei băimărene. Fără să forţeze, s-a desprins la 18-15 (min. 38), după ce HCM a ratat 3 aruncări de la 7 metri! Pineau, Ardean şi celelalte fete au reuşit să treacă în primă fază peste aceste momente şi au restabilit egalitatea, 18-18 (min. 41). Pentru a doua oară în meci, HCM a refăcut o diferenţă de 3 goluri, după ce a reuşit acelaşi lucru şi de la 4-7 în prima repriză

Jocul echipei băimărene a început să fie însă din ce în ce mai slab, cu multe greşeli şi ratări pe bandă rulandă. Nora Mork şi-a făcut în voie numerele, iar campioana Norvegiei a ajuns iar la 3 goluri distanţă, scor 24-21 (min. 50). De acestă dată, reprezentanta României nu a mai fost capabilă să egaleze din nou, din contră s-a prăbuşit total pe final, astfel că gazdele s-au impus cu 27-22. HCM se califică astfel fără a obţine puncte pentru Main Round.

• În grupa principală, HCM Baia Mare va avea câte 2 meciuri cu Ferencvaros, Fleury Loiret şi Thuringer, formaţie la care activează Eliza Buceschi şi Crina Pintea, iar pe banca tehnică stau fraţii Herbert şi Hilfried Muller
  • În acest moment, clasamentul pentru Main Round arată astfel: 1. Rostov – 8 puncte, 2. Ferencvaros – 5 puncte, 3. Larvik – 4 puncte, 4. Fleury – 2 puncte, 5. Thuringer – 1 punct, 6.  HCM Baia Mare – 0 puncte. În această ierarhie se vor mai contabiliza punctele din jocurile Ferencvaros – Fleury şi Fleury – Thuringer.

Larvik – HCM Baia Mare 27-22 (12-12)

Larvik – Hasanic, Toft – portari; Frafjord 2, Molid, Breivang 1, N. Mork 11, Gro Hammerseng 3, Johansen, Breistol 3, Stange, Solberg 4, Kurtovic 3, Osnes Graesholt. Antrenor: Tor Odvar Moen

HCM – Ungureanu, Munteanu – portari; Do Nascimento 3, Geiger 1, Tănăsie 1, Pineau 4, Szucs, Abbingh 4, Perianu, Ardean 3, Jezic 3,  Gjeorgjevska, Marin 1, Tătar, Nechita 1, Vizitiu 1. Antrenori: Aurelian Roşca și Ioan Băban.