AcasăEvenimentSportCĂLDURĂ MARE - Simona Halep e în sferturile de finală după un...

CĂLDURĂ MARE – Simona Halep e în sferturile de finală după un meci epuizant

CĂLDURĂ MARE Jucătoarea română de tenis Simona Halep, numărul doi mondial, s-a calificat, joi, în sferturile de finală ale turneului WTA de la Washington, dotat cu premii totale de 226.750 dolari, după ce a învins-o pe Mariana Duque-Marino (Columbia), în trei seturi, cu 3-6, 6-4, 6-2.

Halep (25 ani), principala favorită a turneului, a făcut multe greșeli în acest meci, însă a reușit și puncte remarcabile, câștigând meritat după o oră și 40 de minute în fața unei adversare de 27 de ani, care ocupă locul 115 în ierarhia mondială.

Halep a început catastrofal meciul și a fost condusă cu 3-0, după care Duque-Marino și-a păstrat avansul, câștigând primul set cu 6-3. În actul secund, Halep a jucat mult mai bine și a condus cu 2-0 și 5-1, însă adversara sa a revenit incredibil, s-a apropiat la 5-4, dar Simona a reușit să închidă meciul pe serviciul adversarei (6-4). În decisiv, Halep s-a desprins în debutul setului, 2-0, dar a fost egalată, 2-2. Românca a trecut din nou în avantaj și nu a mai putut fi oprită, încheind setul cu 6-2.

Românca a avut 16 mingi direct câștigătoare, față de 13 ale adversarei, dar a făcut și 37 de duble greșeli, față de 34 comise de columbiană. Halep a mai învins-o pe Duque-Marino în 2011 la Madrid, cu 6-3, 7-6 (6).

Simona și-a asigurat un cec de 6.200 de dolari și 60 de puncte WTA, urmând să joace în sferturi cu rusoaica Ekaterina Makarova, victorioasă cu 6-2, 6-4 în fața portoricanei Monica Puig. Halep are 3-1 în meciurile directe cu Makarova (29 ani, 58 WTA).

5983830c95f9cfb9fe313157

Nu numai adversara i-a pus probleme mari Simonei, ci și vremea incredibil de caldă de la Washington: la ora meciului, au fost 34 de grade Celsius, dar și o umiditate ridicată. La 5-2 în setul 2, românca de 25 de ani l-a chemat la un time-out pe Darren Cahill, în timp ce adversara ei ceruse intervenția trainerului, acuzând dureri.

Pe durata celor aproape două minute, Simona părea vlăguită de energie, singurele sfaturi venite din partea australianului fiind să îi arate adversarei că suferă mai puțin ca ea și să bea cât mai multă apă.