AcasăEvenimentSportCM Handbal. Spania 2013. Franța - Islanda, spectacol total. Rezultatele primelor patru...

CM Handbal. Spania 2013. Franța – Islanda, spectacol total. Rezultatele primelor patru partide din optimi!

Franta si Islanda au oferit in optimile de finala de la Campionatul Mondial de handbal un spectacol total. Nordici si-au vandut scump pielea si au mers cap la cap cu detinatoarea titlului. Diferenta a fost facuta pe final, cand francezii au rupt apararea islandeza pe contraatac.
Cu patru minute inainte gongului de sfarsit, la scorul de 26-26, vedeta Nicola Karabatici a adus in avantaj nationala din Hexagon cu un obuz de la marginea careului de noua metri. A fost momentul cheie al meciului care a dat aripi handbalistilor francezi. Acestia au speculat apoi toate greselile pe atacul adversarilor, marcand inca de trei ori prin Luc Abalo o data si Michael Guigoy de doua ori.

Franta a castigat in final scor 30-28 si va intalni in faza urmatoare invingatoarea din meciul Croatia-Belarus.
Intr-un alt meci de infarct, Brazilia a fost la un pas sa dea lovitura contra Rusiei. Experienta superioara si-a spus cuvantul pe final, cand rusii au stiut sa-si apere avantajul de un gol in fata ultimului atac al sud-americanilor care ar fi pus in pericol calificarea in sferturi a Rusiei.
In schimb Germania a invins fara probleme Macedonia iar Danemarca nu si-a pus nici o clipa in balanta accederea in faza urmatoare in fata revelatiei din actuala editie Tunisia.

Iata rezultatele primelor patru partide din optimi le de finala: Germania – Macedonia 28-23, Brazilia – Rusia 26-27, Islanda – Franta 28-30 si Danemarca – Tunisia 30-23.