BRONZ PENTRU BAIA MARE – CSM Știința Baia Mare a învins Timișoara Saracens, scor 30-29

0
332

BRONZ PENTRU BAIA MARE  Ca de fiecare dată, indiferent că se joacă sau nu cu trofeul pe masă duelurile cu actuala deținătoare a titlului național, Timișoara Saracens sunt de-a dreptul fascinante dar mai ales imprevizibile, mai toate întâlnirile din ultimii ani fiind decise pe final.

Loading...

Având de partea sa avantajul confruntărilor directe, mai ales a celor cu miză, timișorenii nu concepeau sub nici o formă să cedeze medaliile de bronz, dovadă avantajul de trei puncte cu care aveau să intre la cabine (17-14). În actul secund însă angajamentul zimbrilor este unul total, pragmatismul și inteligența în joc fiind atuurile care au dus la spulberarea mitului invincibilității, singurele finale de băimăreni fiind cele din Cupa Europei Centrale și de Est edițiile 2010 și 2011.

Cu o victorie la limită scor 30-29, băieții noștri reușesc în premieră obținerea medaliilor de bronz în cea mai nouă competiție internă, Cupa Regelui (aflată sub Înaltul Patronaj al Casei Regale a României).

Victoria repurtată de băimăreni la Cluj pe Stadionul din Parcul Sportiv Universitar prof.dr. Iuliu Hațieganu vine să întrerupă după o perioadă de 7 ani, 2 luni și 20 de zile șirul finalelor adjudecate de bănățeni, finala din această seară fiind prima câștigată de C.S.M.Știința Baia Mare în fața echipei Timișoara Saracens. Greul însă de abia acum începe, luna septembrie urmând să dea startul SuperLigii de Rugby. Însă, până atunci, felicitări întregii echipe dar și noii conduceri tehnice aflată la primul ei succes.

 

Timișoara Saracens – C.S.M.Știința Baia Mare 29-30 (17-14)

 

Timișoara Saracens: 15/Luke Alec Giovanni Samoa, 14.Daniel Vlăduț Zaharia, 13.Florin Vlăduț Popa, 12.Tevita Manumua, 11.Stephen Ross Shennan, 24.Jody Gavin Rose-cpt, 9.Gabriel Conache, 1.Sione Manu Taupaki, 25.Andrei Rădoi, 3.Mesake Losilosi Doge, 4.Ionuț Lucian Mureșan, 5.Michael Tua Stewart, 6.Thomas Whitehurst, 7.Vasile Sorin Rus, 8.Randall Anthony Morrison

Rezerve: 2.Marian Eugen Căpătînă, 17.Sione Laupe Ekita Halalilo,18.Eugen Horațiu Pungea, 19.Marius Iftimiciuc, 20.George Ionuț Tătăruș, 21.Gabriel Vasile Rupanu, 22.Mădălin Vlad Lemnaru, 23.Marius Alexandru Iștoc

Antrenori: Sosene Anesi, Leonardo Ulises Gamboa

C.S.M.Știința Baia Mare: 15.Ionuț Botezatu, 14.Alexandru Bucur, 13.Jgerenaia Khvicha, 12.Ionuț Balaban, 11.Jone Marawa Nasalo, 10.Bidzina Shamkaradze, 9.Alexandru Țiglă, 1.Silviu Sebastian Suciu, 2.Alexandru Colev, 3.Nika Pataraya, 4.Dumani Siphosethu Mtya, 5.Vlad Vișan, 6.Sean Brian Morrell, 7.Alexandru Alexe, 8.Cristian Marian Chirică-cpt

Rezerve: 16.Mihai Dico, 17.Domițian Mureșan, 18.Nailago Waisea, 19.Florian Roșu, 20.Ratu Taniela Rawaqua Maravunawasawasa, 21.Adrian Marian Apostol, 22.Mihai Lămboiu, 23.Paul Rusu

Antrenori: Mario Alejandro Canale, Paul Rusu

 

Sursă info și foto: Rugby Baia Mare/ Alin Boțioc

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.