AcasăEvenimentSportBOMBĂ ÎN LIGA NAȚIONALĂ - Echipa lui Costică Buceschi a învins campioana...

BOMBĂ ÎN LIGA NAȚIONALĂ – Echipa lui Costică Buceschi a învins campioana României și a Europei!

Prima repriză a fost extrem de echilibrată. Echipa oaspete a condus cu 4-1, dar Brăila a revenit şi la pauză s-a intrat la egalitate, 14-14.

În partea secundă, Dunărea a făcut spectacol, iar CSM-ul figuraţie. Tiron a marcat din toate poziţiile, Perianu a fost imbatabilă pe apărare şi portarul Brailei, Voicu, a blocat 14 mingi.

Dunărea a revenit puternic, a avut câteva jucătoare de excepţie – Tiron 9 goluri, Timea Tătar 7 – şi o apărare extrem de agresivă, şi a trecut la timonă. Gazdele nu au mai lăsat hăţurile din mână şi s-au impus fără drept de apel. În tabăra campioanei Europei, prea puţină strălucire, prea puţine lucruri de remarcat.

În uralale publicului din Sala Polivalentă, Dunărea s-a impus cu 30-27 în fata campioanei României. Cu 4 victorii din tot atâtea meciuri, fetele lui Costică Buceschi ocupă primul loc în clasament, în timp ce handbalistele antrenate de Jakob Vestergaard sunt pe poziţia a 4-a, cu 9 puncte.

Dunărea Brăila a dat astăzi o lecţie teribilă campioanei Europei. Trupa lui Costică Buceschi i-a arătat galonatei echipe din Bucureşti că nu e de ajuns să se prezinte pe teren pentru a bifa victorii în Liga Naţională. CSM Bucureşti s-a uitat de sus la Dunărea şi a plecat de la Brăila cu o înfrângere cât o ”bombă”: 30-27!

57e975bd95f9cfc066b25927

Atitudine! Acesta este cuvântul care a definit meciul de la Brăila. Atitudine cu plus în tabăra gazdelor şi cu minus pentru oaspete. CSM a început în forţă, cu 5-1, şi poate că startul lansat a adormit combativitatea în tabăra campioanei en titre.

Costică Buceschi câştigă astfel al doilea joc în faţa CSM-ului, după ce a reuşit acelaşi lucru şi cu HCM Baia Mare.