AcasăEvenimentSportBayern Munchen a ingenunchiar Barcelona. Finala Champions League 2013 este 100% nemteasca

E oficial. Finala Champions League 2013, la fotbal masculin este 100% nemțească. Bayern Munchen a umilit-o pe FC Barcelona pe teren propriu și s-a calificat an fanfare în finala europeană.

După un sec și dureros 4-0 în manșa tur a semifinalei disputată săptămâna trecută pe Allianz Arena, FC Barcelona a mai încasat alte trei goluri de la nemți, pe propriul teren.

Bayern Munchen a învins miercuri seară, pe Camp Nou, în returul semifinalei Champions League, pe galacticii de la Barcelona.

Robben a deschis scorul pentru Bayern în minutul 48, după ce l-a executat cu stângul în careul de 11 metri pe Valdes.

Al doilea gol al nemților a fost de fapt un autogol realizat de Pique în minutul 72. După ce Ribery a sprintat pe stânga, a centrat în faţa porţii, unde Pique a introdus fără să vrea, mingea în propria poartă.

Golul cu numărul trei pentru nemți a fost marcat de Muller care a înscris cu capul în minutul 76, un gol de toată frumusețea.

Cu șapte goluri marcate în poarta galacticilor, nemții defilează încrezători către finala 100% nemțească, disputată cu rivalii de la Borussia Dortmund.

Real Madrid și FC Barcelona nu vor uita prea ușor, tragedia nemțească din semifinalele Champions League.