AcasăEvenimentBĂTĂLIA PENTRU PROMOVARE - ACTUALIZARE 5 . AS Comuna Recea a promovat...

BĂTĂLIA PENTRU PROMOVARE – ACTUALIZARE 5 . AS Comuna Recea a promovat în Liga a III-a! (VIDEO)

Astăzi de la ora 17.30, ACS Comuna Recea joacă meciul retur contând pentru barajul de promovare în Liga a III-a. Maramureșenii vor juca pe terenul bistrițenilor de la Voința Cetate, după ce în tur s-au impus cu 3-1. Spre comuna bistrițeană au plecat astăzi dimineață trei autocare cu suporteri. Maramureșenii sunt optimiști în privința meciului și speră să se califice în al treilea eșalon al fotbalului românesc. De cealaltă parte, în presa bistrițeană, golgeterul de la Voința Cetate (dar și al ligii a IV-a din Bistrița Năsăud) a făcut declarații războinice: ”Suntem foarte motivați, avem încredere în echipa noastră și sunt convins că vom bate la o diferență care să ne asigure promovarea. Promit să dau două goluri. Restul e treaba echipei”, a declarat pentru sportulbistrițean jucătorul care a marcat unicul gol al Voinței în meciul tur și care e primul în clasamentul golgeterilor ligii a 4-a, cu 52 de goluri marcate în acest sezon. ACTUALIZARE 1  – Gazdele au deschis scorul foarte repede, în minutul 3, prin jucătorul Rareș Petrean, din cauza unei greșeli colective în apărarea celor de la AS Comuna Recea. Petrean este de fapt cel care a înscris pentru echipa din Orheiul Bistriței și în prima manșă disputată pe terenul din Săsar. Pe tot parcursul primei reprize Voința nu a mai avut nicio ocazie de gol. Oaspeții în schimb și-au bătut joc de oportunitățile avute, de două ori ratând din situații incredibile. Din păcate repriza s-a încheiat cu scorul de 1-0 în favoarea Voinței Cetate. A fost o primă repriză foarte slabă din punct de vedere tehnic și al jocului prestat de ambele formații. O luptă oarbă pentru calificare, în rest alte preocupări nu s-au observat la jucătorii din teren. La meci asistă circa 500 de spectatori, dintre care în jur de 300 sunt veniți din Maramureș. Sunt trei autocare venite, dar și multe microbuze, autoturisme și chiar motociclete.

ACTUALIZARE 2 în minutul 65 Voința Cetate înscrie din nou și scorul devine 2-0! În acest moment Voința Cetate este promovată în Liga 3 datorită golului marcat în deplasare în prima partidă! O chestiune interesantă dacă ne gândim că astfel s-ar realiza o adevărată performanță. În ultimii 20 de ani doar trei echipe din județul Bistrița Năsăud au reușit să câștige barajul de promovare în eșalonul trei al fotbalului românesc: Voința Livezile, Hârtia Prundul Bârgăului și Gloria Bistrița 2.

ACTUALIZARE 3Nu mai are rost să facem calcule și să apelăm la tradiție pentru că în minutul 70 oaspeții au o tresărire de orgoliu și reușesc să înscrie, scorul devenind 1-2. O răsturnare spectaculoasă de situație, în acest moment maramureșenii sunt cei care se află în postura de promovați. Să vedem ce ne va rezerva ultimele 20 de minute ale partidei.

ACTUALIZARE 4 – Exact cum s-a întâmplat săptămâna trecută, pe finalul reprizei secunde condiția fizică precară a formației bistrițene a fost cea care a contat foarte mult. Practic, după înscrierea primului gol, oaspeții au pus stăpânire pe joc și dominarea copioasă s-a soldat cu efecte pe tabela de marcaj. În minutul 77 AS Comuna Recea a înscris din nou, egalând, 2-2. E greu de crezut că se va produce o minune, astfel că Recea este aproape sigur promovată în LIGA a III-a. Voința Cetate are nevoie de încă trei goluri ca să răstoarne situația de acum. Dar, după cum se desfășoară ostilitățile în teren, așa ceva pare imposibil de realizat, chiar dacă în minutul 80 au mai înscris o dată așa că este 3-2!

ACTUALIZARE 5 – Final de partidă. Nu s-a mai întâmplat nimic demn de consemnat în ultimele zece minute. Fluier final și AS COMUNA RECEA PROMOVEAZĂ ÎN PREMIERĂ ÎN LIGA A III-A! Bucurie mare printre sutele de suporterii care au venit la meci, dar, cu siguranță, și pentru cei care au rămas acasă. Felicitări jucătorilor, conducerii tehnice, autorităților locale și sponsorilor pentru această frumoasă performanță a fotbalului maramureșean.

CASTA TEHNICĂ Stadion: Comunal (Cetate – Bistriţa Năsăud); Spectatori: aproximativ 500. Arbitru: Marian Barbu (Făgăraş – Braşov); Asistenţi: Dan Lucian Ilieş (Braşov) şi Doru Claudiu Lucaciu (Cluj-Napoca – Cluj); Observatori: Marian Salomir (Cluj-Napoca – Cluj) şi Aurel Daicu (Suceava). ►Marcatori: R. Petrean (3), Ct. Bucur (61), Cl. Şteţco (87) / Morar (70), Voivod (78)