AcasăEvenimentSportBASCHET – Înfrângere pentru BCM Baia Mare în partida cu Phoenix Galați

BASCHET – Înfrângere pentru BCM Baia Mare în partida cu Phoenix Galați

BASCHET  Înfrângere dureroasă pentru BCM Baia Mare. Echipa antrenată de Sebastian Man ți Dan Donca au pierdut la zece puncte confruntarea de pe teren propriu, duel disputant în compania celor de la Phoenix Galați. O victorie împotriva gălățenilor ar fi ajutat echipa nou-promovată în Liga Națională de Baschet să își asigure încă de la finalul anului evitarea retrogradării.

Primele două sferturi băimărenii s-au bătut de la egal la egal cu gălățenii. Primul sfert s-a terminat la egalitate (24-24) iar cel de-al doilea a fost pierdut de BCM Baia Mare la doar un punct (40-41).

În sfertul al treilea, echipa antrenată de Sebastian Man a început să cedeze în fața adversarului. La finalul celor 15 minute, băimărenii pierzând la o diferență de 12 puncte (52-64). Scorul final al partidei, 71-81 a venit ca și o dezamăgire pentru BCM Baia Mare, băimărenii pornind acest duel cu gândul la victorie.

Cel mai bun marcator pentru BCM Baia Mare în această partidă a fost sârbul Luka Pajkovic. Acesta a înscris 17 puncte pentru BCM, dintre care trei coșuri de câte 3 puncte. Alături de acesta, la scorul partidei au mai contribuit Marko Pavlovic (16 puncte), Andrei Dohi (8 puncte), Marius Ciotlăuș ( 7 puncte), Milos Macura ( 6 puncte), Vlad Dumitrescu ( 5 puncte), Michael Smith ( 4 puncte) precum și Lucas Tohătan ( 5 puncte).