AcasăEvenimentSportBASCHET - Baia Mare are din nou echipă în Liga Națională!

BASCHET – Baia Mare are din nou echipă în Liga Națională!

După foarte mulți ani, Baia Mare va avea din nou echipă pe prima scenă a baschetului masculin românesc. BC Olimpic a reușit să promoveze în Liga Națională, grație celor două victorii, cu Poli Iași și Timba Timișoara, pe care le-a obținut în turneul de promovare disputat la Ploiești.

Este o mare performanță pentru un club înființat doar cu un în urmă. De remarcat faptul că lotul echipei este format din jucători foarte tineri, de mare perspectivă.

CSM Ploieşti a câştigat turneul de promovare în Liga Naţională de baschet masculin, după victoria cu Olimpic Baia Mare, scor 85-79. Ambele echipe îşi câştigaseră deja locul în primul eşalon.

9_54_14_918

Deja promovate în Liga Naţională, CSM Ploieşti şi Olimpic Baia Mare au oferit un meci spectaculos în ultima zi a turneului de promovare.

Maramureşenii au condus cu un punct după primul sfert, dar gazdele competiţiei au avut şase puncte avans la pauza mare. Diferenţa a fost minimă înaintea ultimului sfert, dar CSM Ploieşti a dominat finalul şi s-a impus cu 85-79.