AcasăEvenimentSportBarcelona-Athletic Bilbao 5-1. Messi a ajuns la un gol de recordul lui...

Barcelona-Athletic Bilbao 5-1. Messi a ajuns la un gol de recordul lui Gerd Muller!

Lionel Messi a marcat a cincea „dublă” consecutivă în meciul câștigat de Barcelona cu 5-1 contra lui Athletic Bilbao și a ajuns la un singur gol de recordul de 85 de goluri într-un an, care a fost stabilit de germanul Gerd Muller, în 1972.
Pentru Messi este a noua „dublă” din întregul sezon. El a punctat de câte două ori în fiecare dintre ultimele cinci meciuri în care a evoluat: cu Mallorca, Real Zaragoza, Spartak Moscova și Levante.
Între aceste partide, Barcelona a jucat și în Cupa Spaniei, cu Deportivo Alaves, dar starul argentinian a fost menajat și nu s-a aflat nici măcar pe foaia de joc. Totodată, el a ajuns la cota 21 în clasamentul marcatorilor din Primera Division, după 14 etape.

Pentru Andres Iniesta a fost cel de-al 500-lea joc din carieră. Nu a reușit să marcheze, dar a dat o pasă decisivă de toată frumusețea la golul lui Fabregas, din minutul 58.
Partida nu a avut istoric, Barcelona dominând jocul încă de la început. Scorul a fost deschis de fundașul central Gerard Pique, care a urmărit bine în fața porții o minge respinsă în față de portarul Iraizoz la șutul lui Fabregas.
Messi și-a intrat în rol trei minute mai târziu, când a primit o pasă excelentă peste apărarea bască, a pătruns în careu și a tras oe lângă portar, dar mingea a fost deviată în poartă de fundașul Amorebieta.
Argentinianul a fost creditat și pe foaia de joc cu această reușită, fiindcă mingea trimisă de el ar fi intrat în poartă și fără aportul apărătorului advers. Și-a trecut în cont și o bară, în minutul 45, înainte ca Adriano să facă 3-0 în prelungiri.
Fabregas, pasator la reușita lui Adriano, și-a trecut și el numele pe lista marcatorilor (min. 58), înainte ca bascii să reducă din diferență prin Ibai Gomez (min. 65). Messi a închis tabela și și-a desăvârșit „dubla” în minutul 70, cu un șut de toată frumusețea, cu piciorul drept, ceea ce nu e tocmai „specialitatea casei” pentru el.
Barcelona își consolidează, astfel, poziția de lider în Spania, ajungând la 40 de puncte (golaveraj 48-16).