AcasăEvenimentSportBarcelona a luat distanță mare, Real nici nu se mai vede...

Barcelona a luat distanță mare, Real nici nu se mai vede…

După o primă repriză fără goluri Barcelona a început în forţă partea secundă a deplasării de la Levante şi a lovit de patru ori într-un interval de doar 16 minute. Lionel Messi a deschis balul la două minute după pauză şi tot el a majorat avantajul catalanilor ajungând la cota 82 de goluri în 2012.

Argentinianul mai are nevoie de doar trei goluri pentru a egala recordul lui Gerd Muller din 1972. Anders Iniesta a ridicat scorul la 3-0, iar Cesc Fabregas a închis tabela când mai erau de jucat 27 de minute.

Fără a avea prea mult de lucru în partea secundă, portarul Victor Valdes şi-a făcut simţită prezenţa pe teren apărând un penalty executat de Barkero.

Barcelona a acumulat 37 de puncte în 13 meciuri şi a egalat un record stabilit de rivala Real Madrid în sezonul 1991/1992. ”Albii” reuşeau atunci tot 37 de puncte în primele 13 etape de campionat.

Acum Real Madrid este departe pe locul trei la 11 puncte de Barcelona şi la opt de rivala locală Atletico Madrid.