AcasăEvenimentSportAutomobilism. Formula 1. Sebastian Vettel a câştigat Marele Premiu al Bahrainului

Pilotul german al echipei Red Bull, Sebastian Vettel, a câştigat, duminică, Marele Premiu al Bahrainului, a patra etapă a Campionatului Mondial de Formula 1, el fiind urmat de piloţii Lotus-Renault în ordinea Kimi Raikkonen (Finlanda) – Romain Grosjean (Franţa).

Pe locul patru s-a situat al doilea pilot al echipei Red Bull, australianul Mark Webber, pe cinci a trecut linia de sosire germanul Nico Rosberg de la Mercedes, iar pe şase s-a clasat britanicul Paul Di Resta de la Force India.
Locurile 7-10 au fost ocupate în ordine de spaniolul Fernando Alonso (Ferrari), britanicul Lewis Hamilton (McLaren-Mercedes), brazilianul Felipe Massa (Ferrari) şi germanul Michael Schumacher (Mercedes).
Britanicul Jenson Button (McLaren-Mercedes) a abandonat în penultimul tur.