AcasăEvenimentSportAutomobilism.Formula 1. Nico Rosberg (Mercedes) a câştigat Marele Premiu al Chinei!

Pilotul german Nico Rosberg (Mercedes GP) a obţinut, duminică, primul succes din cariera sa în Formula 1, câştigând Marele Premiu al Chinei, a treia etapă a Campionatului Mondial, desfăşurată pe circuitul de la Shanghai. Pe podium, Rosberg a fost urmat în ordine de piloţii McLaren-Mercedes, Jenson Button şi Lewis Hamilton. Mark Webber de la Red Bull a fost al patrulea, iar coechipierul său Sebastian Vettel al cincilea.
În puncte au mai terminat Romain Grosjean (Lotus-Renault) – locul 6, Bruno Senna (Williams) – locul 7, Patsor Maldonado (Williams) – locul 8, Fernando Alonso (Ferrai) – locul 9 şi Kamui Kobayashi (Sauber) – locul 10.
Michael Schumacher (Mercedes), plecat de pe poziţia a doua a grilei de start, a abandonat în turul 13.