AcasăEvenimentSportAUSTRALIAN OPEN – Djokovik s-a calificat în sferturi după o partidă spectaculoasă...

AUSTRALIAN OPEN – Djokovik s-a calificat în sferturi după o partidă spectaculoasă care a durat 4,5 ore!

Novak Djokovic s-a calificat în sferturile de la Australian Open, după un meci maraton disputat în faţa lui Gilles Simon (15 ATP). Numărul unu mondial s-a impus în cinci seturi, 6-3, 6-7, 6-4, 4-6, 6-3, după 4 ore şi 32 de minute de joc.

Francezul îl atacase pe sârb cu o zi înainte, afirmând că jucătorii nu îl mai suportă şi a fost aproape de surpriză, atunci când a împins meciul în decisiv, dar în setul 5, Nole a ajuns repede la 5-1 şi s-a impus până la urmă la 3.

„Când joci împotriva unui jucător ca Gilles, te aştepţi la multe raliuri. Întotdeauna te solicită la  o extra lovitură. Am făcut foarte multe greşeli neforţate şi el a jucat bine”, a comentat Nole.

În urma acestui meci, Djokovic s-a calificat în al 27-lea sfert consecutiv la un turneu de Grand Slam. În următoarea fază, va da piept cu Kei Nishikori, cel care a trecut de Jo-Wilfried Tsonga, cu 6-4, 6-2, 6-4.

Francezul a făcut un meci foarte bun, dar Djokovic nu a fost în„apele sale”, iar cifrele meciului sunt elocvente din acest punct de vedere.

554645_554645_nola

# 6,5 kilometri a parcurs Gilles Simon pe Rod Laver Arena, față de cei 5,6 kilometri bifați de Djokovic. Sârbul a alergat cu 400 de metri mai mult decât a făcut-o în primele 3 meciuri de la Australian Open, în total. Simon a parcurs 17,6 metri pe punct. Prin comparație, Rafael Nadal a alergat doar 8,6 metri în același interval, în meciul pierdut cu Fernando Verdasco, în primul tur.

# 27 de sferturi de finală a bifat Djokovic în turneele de Grand Slam. Numărul 1 mondial este le egalitate cu Jimmy Connors, dar în spatele lui Roger Federer (47). Din 2009 încoace, de la Roland Garros, Djokovic atinge mereu cel puțin această fază a competiției la Grand Slam-uri.

# 27 de victorii a obținut Djokovic în carieră în meciurile în care a jucat 5 seturi, fiind învins de doar 8 ori. La acest capitol, el stă mai bine decât principalii săi rivali, Roger Federer (23 de victorii și 19 înfrângeri), respectiv Rafael Nadal (17 victorii și 6 înfrângeri).

# 100 de erori neforțate a avut Djokovic cu Simon, cu 22 mai mult decât în toate celelalte trei meciuri pe care le-a jucat la Australian Open (27+14+37=78): în primul set a comis 20 de erori, iar în următoarele 4 a avut 24, 14, 29 și 13, în cel decisiv.

#1.328 de zile trecuseră de când Djokovic nu mai pierduse set în fața unui jucător francez, la un turneu de Grand Slam. Ultimul care a reușit asta a fost Jo-Wilfried Tsonga, în 2012, la Roland Garros.