AcasăEvenimentSportAUSTRALIAN OPEN – Simona Halep s-a calificat in optimile de finala

AUSTRALIAN OPEN – Simona Halep s-a calificat in optimile de finala

Simona Halep s-a calificat in optimile de finala de la Australian Open, dupa ce a invins-o in doua seturi pe americanca Bethanie Mattek-Sands, scor 6-4, 7-5. Sportiva noastra a avut o evolutie fara satralucire in fata jucatoarei in varsta de 29 de ani, dar chiar si asa a acces in optimi. In primul set, Mattek-Sands a reusit sa se tina dupa Simona doar pana la 3-3, iar apoi Halep si-a impus ritmul si a castigat cu 6-4.
In schimb, setul secund a avut o desfasurare mult mai spectaculoasa. Halep a condus cu 5-1, dar americanca a revenit incredibil si a egalat la cinci. Totusi, Halep a lovit in cel mai important moment, a facut break imediat si a luat setul secund cu 7-5.
Anul trecut, Simona Halep a ajuns pana in sferturile de finala de la Australian Open.

Simona Halep a dezvaluit ca a avut o problema in timpul meciului cu Bethanie Mattek-Sands, din turul trei de la Australian Open. Partida s-a disputat la o temperatura de peste 30 de grade, motiv pentru care Simona a fost afectata.
„A fost un meci dificil deoarece a fost foarte cald afara. Bethanie a jucat foarte bine. Si eu am jucat bine, dar nu a fost usor sa termin meciul. Am fost multumita ca l-am incheiat in doua seturi”, a declarat Simona Halep dupa meci.
Intrebata daca spera ca va castiga turneul, Simona Halep a mentionat ca este din ce in ce mai optimista. „Am mai multa incredere si cred in sansele mele”A, a mai spus Halep.
Surprizele mari de pe partea de tablou a Simonei Halep au continuat, iar misiunea sportivei noastre devine tot mai usoara dupa ce inca o favorita a fost eliminata. Astfel, Simona Halep o va intalni pe belgianca Yanina Wickmayer. Aceasta a produs surpriza vineri, cand a eliminat-o pe a 14-a favorita, Sara Errani, cu scorul 4-6, 6-4, 6-3.

Yanina Wickmayer, in varsta de 25 de ani, ocupa locul 80 in clasamentul WTA. Totusi, Wickmayer a castigat toate cele trei intalniri directe cu Simona Halep, cu mentiunea ca ultima a avut loc in 2012, cand Halep nu era inca o jucatoare de top.