AcasăEvenimentSportAUSTRALIAN OPEN – Simona Halep a trecut in turul doi fara emotii

AUSTRALIAN OPEN – Simona Halep a trecut in turul doi fara emotii

Simona Halep s-a calificat luni dimineata in turul II al turneului de Grand Slam de la Australian Open. In runda inaugurala, tenismena noastra a invins-o pe italianca Karin Knapp (locul 51 in clasamentul WTA) in doua seturi, scor 6-3, 6-2. Sportiva noastra a inceput mai ezitant partida, iar italianca a reusit un break, insa a fost doar un foc de paie. Simona a facut rebreak si si-a adjudecat primul set fara emotii.
Cam la fel s-au desfasurat evenimentele si in setul II. Un inceput mai bun al italiencei, dar diferenta de valoare dintre cele doua sportiva si-a spus cuvantul. O victorie facila pentru Simona impotriva unei italience bataioase, la capatul unui joc care a durat o ora si 27 de minute.

Simona Halep a comentat victoria pe care a obtinut-o in primul tur de la Australian Open, in fata italiencei Karin Knapp, scor 6-3, 6-2, pe terenul central de la Melbourne. Sportiva noastra a declarat ca a avut o problema din cauza emotiilor, pe care a reusit insa sa le depaseasca.

„A fost greu pentru ca la inceput am fost putin emotionata. E primul turneu de Grand Slam al anului si e oarecum normal. Cand ma enervez, incerc sa ma gandesc ca joc un meci ca oricare altul. M-am bucurat ca am vazut multa lume in tribune”, a spus Simona Halep la Eurosport.
Din pacate, in turul doi al turneului de la Melbourne nu vom avea un duel 100% romanesc, Alexandra Dulgherul fiind eliminata de Jarmila Gajdosova, scor 3-6, 4-6.

WTA a facut un comentariu superb la adresa Simonei Halep dupa victoria pe care sportiva noastra a obtinut-o in primul tur de la Australian Open.
Forul mondial a remarcat ca Halep a reusit sa invinga o sportiva care a avut momente de genialitate. „Adeversara sa a aratat momente de genialitate, dar Simona Halep a fost pera abila luni, cand a aratat ca nu mai resimte efectele bolii ce au facut-o sa abandoneze saptamana trecuta, in turneul de la Sydney. Adversara sa a avut un start puternic, a rezistat aproape jumatate de ora, dar favorita a treia din Romania a avut cel mai bun raspuns de fiecare data”, a notat site-ul WTA.

Din pacate, in turul doi al turneului de la Melbourne nu vom avea un duel 100% romanesc, Alexandra Dulgherul fiind eliminata de Jarmila Gajdosova, scor 3-6, 4-6. Astfel, adversara Simonei in runda urmatoare va fi Jarmila Gajdosova, o jucatoare nascuta in Slovacia, dar care reprezinta Australia. Aceasta are 27 de ani si ocupa locul 62 in ierarhia WTA. Cel mai probabil, partida dintre cele doua va avea loc miercuri dimineata. Simona Halep si Jarmila Gajdosova nu s-au mai intalnit pana acum.