AcasăEvenimentSportAUSTRALIAN OPEN – Horia Tecău merge în semifinale, Florin Mergea s-a oprit

AUSTRALIAN OPEN – Horia Tecău merge în semifinale, Florin Mergea s-a oprit

Perechea Horia Tecau/Jean-Julien Rojer s-a calificat in semifinalele turneului de dublu masculin de la Australian Open, dupa ce a trecut de Florin Mergea si Dominic Inglot, scor 6-4, 7-6. Florin Mergea si britanicul Dominic Inglot veneau dupa o mare surpriza in turul trei – eliminarea gemenilor Bob si Mike Bryan, numarul 1 mondial. Dincolo, Tecau si olandezul Rojer au ajuns in sferturi dupa ce nu au pierdut decat un set pana atunci.
Meciul a fost unul destul de strans, in ciuda faptului ca s-a incheiat dupa mai putin de o ora si jumatate. Primul set a fost decis dupa un break reusit de Tecau si Rojer, acestia revenind de la 2-3 la 5-3 si au reusit sa castige firesc cu 6-4, chiar daca Mergea si Inglot au reusit doua game-uri albe.

In al doilea set, cele doua perechi si-au castigat serviciile, pe fondul incurajarilor zgomotoase ale lui Dominic Inglot, dupa fiecare punct tensionat. Echipele au ajuns in tie-break, unde Tecau si Rojer au revenit de la 1-2 la 5-2 si au reusit in final sa castige cu 7-3.

Cei doi urmeaza sa joace in semifinale cu perechea italiana Simone Bolelli/ Fabio Fognini, care isi egaleaza astfel cea mai buna performanta din cariera de dublu. Fognini a reusit sa ajunga si pana in sferturile de finala la Roland Garros, in anul 2011, unde insa a abandonat inaintea partidei cu Novak Djokovici.

Horia Tecau ajunge astfel pentru a doua oara in semifinale la Australian Open, dupa ce, in anul 2012, a fost eliminat de fratii Bryan, atunci facand echipa cu suedezul Robert Lindstedt, alaturi de care a jucat trei finale consecutive la Wimbledon (2010-2012).